avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate kandice

Activitate kandice

Răspuns la discuția neplata ratelor la banca
Banca va face tot posibilul pentru recuperarea sumei neachitate. In primul rand, persoana aflata in imposibilitatea de plata a ratelor contractuale este sesizata si inregistrata de banca la Biroul de Credite (BC) si / sau Centrala Riscurilor Bancare (CRB) ca “rau platnic”. Acesta procedura conduce la o scadere a sanselor de a contracta pe viitor un alt imprumut. Sfatul nostru este sa vorbiti cu cei de la banca si sa solicitati reesalonarea ratelor creditului, astfel incat sa le puteti plati.

In functie de contractul incheiat intre dumneavoastra si banca puteti fi dat in judecata atat civil cat si penal, proces care cel mai probabil va fi castigat de banca. In cazul unui proces civil, veti fi raportat la Administratia Fiscala si orice venit, atat al dumneavoatra cat si al familiei, poate fi supus popririi pana la achitarea datoriei. De asemenea orice bun dobandit poate fi supus executarii silite. In urma unui proces penal se poate stabili o amenda, munca in folosul comunitatii pentru plata amenzii sau chiar inchisoare, iar datoria ramane neachitata.

De asemenea exista legi care permit urmarirea datoriilor si pe teritoriul altor state si se poate pune proprire pe salariul realizat atat in tara cat si in strainatate.
hahahaha ce amuzament..... sa inteleg ca si daca ti-as arata tot dosarul aceeasi atitudine ati afisa? imi da-ti mie dosarul inapoi spre citire?...multumesc oricum de deranj.. atat cat a fost...respect
tu prin art. 114 codul muncii nu-mi evidentiezi nimic ce apare la art. 41 modificarile C.I.M , ci imi scoti in evidenta ca patronul face programul...de acord, in baza profilului unitatii se face contractul individual de munca despre asta vb... nu despre art. 114 care nu vb. de clauzele din contractul individual de munca.
(2) Salariat in schimburi reprezinta orice salariat al carui program de lucru se inscrie in cadrul programului de munca in schimburi."(despre asta imi spune-ti?) dar eu vb. de clauze acceptate intre noi.despre un act juridic de caracter oneros, legea partilor..etc.

toate aceste argumente evidentiaza dreptul clar C.I.M,, despre ce vb. noi?
"Art. 108. - Timpul de munca reprezinta orice perioada in care salariatul presteaza munca, se afla la dispozitia angajatorului si indeplineste sarcinile si atributiile sale, conform prevederilor contractului individual de munca, contractului colectiv de munca aplicabil si/sau ale legislatiei in vigoare."
- "(21) Durata normala a timpului de lucru, pentru salariatii de noapte a caror activitate se desfasoara in conditii speciale sau deosebite de munca, stabilite potrivit dispozitiilor legale, nu va depasi 8 ore pe parcursul oricarei perioade de 24 de ore, in care presteaza munca de noapte."
-b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de baza pentru fiecare ora de munca de noapte prestata."..concret eu asta am negociat in contractul individual de munca 25% spor de noapte si program conform cu profilul unitatii conform contractului colectiv de munca si R.I
...intrebare: -sporul de noapte si celelalte indemnizatii salariale negociate in contractul individual de munca prevazute in contractul colectiv de munca sunt parte variabila a salariului? nu sunt tot un drept negociat intre parti?legea partilor?
- "Art. 131 inidice 1. - (1) Munca in schimburi reprezinta orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit caruia salariatii se succed unul pe altul la acelasi post de munca, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, si care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicand pentru salariat necesitatea realizarii unei activitati in intervale orare diferite in raport cu o perioada zilnica sau saptamanala, stabilita prin contractul individual de munca.

(2) Salariat in schimburi reprezinta orice salariat al carui program de lucru se inscrie in cadrul programului de munca in schimburi."
e important de stiut ca am fost reprezentata de un jurist pe litigii de munca de la ...o federatie de sindicat...? am inteles ca nu trebuie expuse nume pe mesaje sau forum...
am solicitat anularea Deciziei Interne care imi modofoca substantial drepturile din C.I.M si C.C.M aplicabil, ,cu repunerea in drepturile anterioare decizie,cu remunerarea conform C.I.M, indexate la inflatie...motivele nu-mi arata ca ar fi trebuit sa pierd actiunea , iar opinia separata a unui asistent judiciar imi intarea aceasta convingere,,insa pana nu stiu si motivele respingerii de la Apel Ploiesti.... nu stiu ce sa spun,,, abea invat tainele acestei meserii .Chiar nu inteleg de ce am pierdut acest dosar foarte clar si simplu cand am castigat o concediere abuziva si bine cusuta cu sarma.... o fraza din dosarul de la fond suna asa:Faptul ca dispozitiile art.41 din C.M stabilesc concret conditiile in care se poate modifica timpul de munca , fara o reglementare expresa a modificarii progr. de munca si C.I.M.prevede posibilitatea modificarii unilaterale a progr. de munca in conditiile regulamentului intern, obliga instanta la respingerea actiunii insa, cu rezerva ca parata nu a justificat obiectiv modificarea acestui progr. si nici nu a prezentat regulamentul intern al unitatii care sa justifice...........etc..si: Chiar daca practica judiciara recunoaste prerogativa de directie a angajatorului in stabilirea progr. de munca , aceasta prerogativa nu poate deschide calea unor abuzuri justificate doar de faptul ca angajatorul poate orice in ceea ce priveste stabilirea acestui program....Ptr, aceste motive in numele legii hotaraste RESPIMGEREA...... uhh. multam fain de raspuns si deranj
sunt intr-un litigiu de munca ptr. incalcarea C.I.M. a schimbarii programului de munca si implicat a salariului,printr-o Decizie interna(pe sectie)-lucrez la patron!:(( pe care a contestat-o in instante; ptr. moment sa spunem ca s-a incheiat o etapa juridica inclusiv la Apel (respinge actiunea) nu am intrat in posesia redactarii acestei solutii , dar ,intrebarea este :ce sa fac deoarece nu sunt de acord cu hotararea de la Apel , , nu-mi permit avocat, iar o solutie intr-o opinie obiectiva m-ar scoate din grava situatie cu care ma confrunt..mentionez ca am alte 3 precedente(dosare 2007) castigate de mine , deci abuzurile tin de sicanare si coruptie dupa parerea mea
Răspuns la discuția schimbare incadrare
CLAR Diana!, orice modificare trebuie inscrisa intr-un ACT ADITIONAL de catre angajator,,aceasta este o OBLIGATIVITATE a sa; ex:salariu, functie,locul muncii, felul muncii.ATRIBUTIILE din -fisa postului etc,orice modificare ce tine de C.I.M , SEDIU UNITATII ,ADRESA SI NUMELE acesteia,,absolut orice modificare...iar una din atributiile tale? este sa depui copiile actelor care ti-au schimbat ex;adr., nume dupa casatorie /divort,alte precum FORMARE PROFESIONALA(bacalaureat.,orice certificat sau diploma )...BAFTA MULTA