avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate isareionela

Activitate isareionela

Discuție partaj
in data de 23 iunie 1994 am intrat,impreuna cu sotia mea, in posesia a 1000mp teren pe care se afla o casa din lemn,o anexa si o temelie,in urma unui contract de intretinere a unei bunici.intre timp,in ordine cronologica,matusa a murit,au venit pe lume 2 copii,dar am si divortat,divortul fiind incheiat in 2010.momentan sotia locuieste acolo,eu fiind plecat in strainatate.as dori sa stiu daca,in urma procesului pentru partaj se va tine seama in instanta de cei 2 copii care i-au fost incredintati sotiei si daca in momentul de fata contracul de intretinere a devenit act de proprietate.mentionez ca rudele apropiate ale bunicii nu au cerut taxa de succesiune. au ele vreun drept?si daca DA,cum putem imparti casa?
in urma divortului trebuie sa platesc pensie alimentara la doi minori,din care,fiicei mele de 16 ani,care va aduce pe lume un copil,in luna decembrie.as dori sa stiu daca legea ma poate obliga la intretinerea si acelui nou nascut,avand in vedere ca fiica mea nu este casatorita.de asemeni,o alta intrebare ar fi daca aceasta cade,dupa nastere,din drepturile minorului,asadar si a pensiei.va multumesc.
am divortat de sotul meu,hotararea fiind pronuntata in data de 18 martie,2010. avem 2 minori care mi-au fost incredintati.de mai multi ani,fostul sot lucreaza in stainatate,dar pensia alimentara fixata este in functie de salarul minim pe economie din Romania. ce acte mi-ar trebui,sau cum as putea dovedi ca lucreaza afara,el nefiind angajat cu contract din tara. astept nerabdatoare un raspuns!!!