Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia de intretinere

am divortat de sotul meu,hotararea fiind pronuntata in data de 18 martie,2010. avem 2 minori care mi-au fost incredintati.de mai multi ani,fostul sot lucreaza in stainatate,dar pensia alimentara fixata este in functie de salarul minim pe economie din Romania. ce acte mi-ar trebui,sau cum as putea dovedi ca lucreaza afara,el nefiind angajat cu contract din tara. astept nerabdatoare un raspuns!!!
Daca fostul sot lucreaza in strainatate cu forme legale si puteti indica instantei locul de munca al acestuia pentru efectuarea unei adrese prin intermediul instantei pentru comunicarea venitului realizat, aveti posibilitatea sa promovati o actiune de stabilirea pensiei in functie de veniturile realizate de catre acesta.
Sotul lucreaza cu forme legale ?
Daca raspunsul este afirmativ,conform Directivei nr.38/2006 a C.E. se pot solicita pe calea unei comisii rogatorii la instanta de domiciliu acesteia relatii cu privire la veniturile acestuia,cu conditia sa cunoasteti sediul locului de munca.