Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara din Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara din Germania

Fostul meu sot lucreaza in Germania ,s-a recasatorit si mai are acolo inca un copil.Prin hotarare de divort in 2004 i s-a fixat plata unei pensii alimentare pentru fiul nostru in valoare de 70ron.Nu cunosc decat domiciliul lui in strainatate dar stiu ca lucreaza cu contract de munca.Cum pot sa obtin o majorare de pensie in functie de venitul din Germania(pe care nu il stiu) si ce sanse am?
Multumesc
Formulati actiune de majorare a pensie de intretinere si solicitati ca veniturile sotului sa fie comunicate instantei de judecata conform Directivei nr.38/2006 a C.E.,prin comisie rogatorie de catre instanta de domiciliu a persoanei respective.
Pentru aceasta trebuie sa intreprindeti demersuri prin Ministerul de Externe pentru a vi se comunica si domiciliul sotului,care poate fi solicitat de la locul sau de munca
Cunosc domiciliul fostului sot dar nu stiu firma unde lucreaza.Am vreo sansa sa se afle prin comisia rogatorie ce venituri are si poate fi obligat sa plateaca pensia conform acestor venituri?Multumesc
Din cate cunosc trebuie cunoscut si indicat chiar si locul de munca.
Intreprindeti demersurile pe care le-am aratat mai sus pentru a reusi sa aflati si locul de munca.