avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate karsten_alexandru

Activitate karsten_alexandru

Răspuns la discuția ore suplimentare
la inceputul angajarii ai semnat un contract in care ai fost de acord cu normele si conditiile firmei respective,ar fi trebuit sa citesti ce semnezi.ei au semnatura ta de comun acord in cazul in care te opui orelor suplimentare...
Răspuns la discuția disperata ca nu stiu ce sa fac
cunosc un caz similar iar dupa perioada de tratament a fost reprimita din nou in colectivul firmei...mult succes
Azi este la modă şi prestigios să ai studii superioare cu atât mai mult că în principiu nu este complicat să înveţi la universitate. În Moldova sunt acreditate 29 de instituţii de învăţământ superior. Populaţia Moldovei este de circa 4 mln. Locuitori dintre care aproximativ 1 mln. se află peste hotare. Mulţi preferă să absolvească 2 universităţi + masterat. Nici sistema sovietică nu a fost corectă când la examene de admitere veneau 15 concurenţi pentru un singur loc. Dreptul la învăţătură este garantat de constituţie. În principiu oricine are dreptul să obţină studii superioare. De aceia şi înmatriculează studenţi pe bază de contract, însă în cazul în care cineva nu face faţă cerinţelor acelei instituții nu trebuie să i se dea licenţă. Există foarte multe persoane cu licenţă dar necalificate, care cum şi-au cumpărat examenul la universitate tot aşa cumpără în continuare locul de muncă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
dupa parerea mea respectul nu sta in cuvantul "dumneavostra"..mai degraba este preluat de la comunisti:)
dupa parerea mea,depinde de dvs cum ii solicitati acest fapt...daca ii spuneti ca are nevoie de un psihiatru in momentele tansionate intre dvs sigur nu va asculta,incercati sa-i explicati intr-un moment mai placut....spunet-i ca e vb doar de un tratament acasa,nu necesita spitalizare...