avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate nico_19

Activitate nico_19

M-ati putea ajuta cu redactarea unui astfel de document ? Eu sunt din Ploiesti si e mai greu sa ne intilnim probabil dar putem comunica pe internet pentru transmiterea informatiilor si desigur va achit mai intai taxa pentru consultanta solicitata.
.AR FI POSIBIL UN ACORD SCRIS CU PRIVIRE LA CRESTEREA - CUSTODIA COMUNA A COPILULUI - UNDE SUNT STABILITE REGULI CLARE DAR CARE SA FIE INCHEIAT DOAR INTRE NOI PARINTII FARA AJUTORUL, INTERMEDIEREA UNUI CABINET DE MEDIERE, AVOCATURA ? daca as incheia un astfel de document cu mama copilului iar ea nu ar respecta ceea ce am convenit mi-ar folosi intr-un eventual process acest accord chiar daca el nu a implicat o mediere sau un avocet in redactarea lui?
Multumesc foarte mult pentru raspuns ! M-ati ajutat !
Buna ziua,
in utma unui divort am obtinut custodia comuna aspura copilului cu domiciliul la mama iar eu achit pensie. Nu este stabilit un program de vizitare asa incat eu, tatal , imi vad copilul zilnic . Il iau de la gradinita, la mine maninca apoi eu il plimb si seara il duc la mama. la fel si weekendurile le petrece de multe ori la mine.Nu mi s-a ingradit dr de a il vedea avand in vedere ca si mamei in convine acest program,,faptul ca ea scapa de unele indatoriri zilnice ..dar am o problema .
copilul meu nu doarme intotdeauna la domiciliul mamei.. este plasat fara sa mi se spuna la rudele ei motivul fiind ca ea este ocupata .
Intrebarile ar fi :
1. este obligata sa ma informzez de acest lucru aunci cind copilul nu se afla la domiciliul stabilit de instanta si mai ales cind nu este cu ea.. ?
2,trebuie sa mi spuna cind pleaca cu el din localitate ?

Eu am fost cu el in concediu si i-am dat toate detaliile statiune... hotel.Am obligatia asta sau e suficient ,avand custodie comuna, sa o instiintez doar perioada cit e plecat copilul cu mine si atat ? Ea nu ma instiinteaza niciodata cind e plecat copilul..unde..
3, cit priveste programul zilnic, atunci cind eu nu l iau de la gradinita trebuie sa stiu ce se intampla cu copilul,il poate lua oricine de acolo ..care este procedura?

va multumesc
Buna ziua,
va supun atentiei uratoarea problema
Tatal meu a fost persoana fizica autorizata pina la 31,12,2011.Din anul 2005 nu a mai declarat si achitat la cass contributia.
Anul acesta in aprilie a primit o notificare cu sume - debite, maj, penalitati- aferente perioadei 2007-2010.( in anul 2011 nu a realizat venituri din aceasta activ iar la 31,12,2011 si-a desfiintat pfa-ul).
A achitat debitul aferent acestei perioade.
Zilele trecute a primit o alta notificare aferenta venitului realizat in 2006. Este corect ? Nu cumva a trecut termenul de prescriptie ?
Cum am putea contesta o astfel de decizie?
va multumesc.
Nicoleta TUDOR
Răspuns la discuția Expertiza contabila judiciara
Va multumesc !
Răspuns la discuția Expertiza contabila judiciara
Multumesc, am citat partile prin carte postala recomandata cu confirmare de primire in timp util .. Intrebarea mea este daca una din parti nu raspunde convocarii.. ce este de facut ?
Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea problema; am fost citata de instanta pentru efecturtea unei expertize contabile. In adresa trimisa la domiciliu la paragraful Obiectivul expertizei este trecuta eronat data de 31.02.2008. Am fost la judecatorie , am studiat dosarul si am observat ca si in incheierea de sedinta prin care se dispune expertiza este aceeasi data - 31.02.2008.Mentionez ca este un proces civil intre o soc com si garda finaniciara. Practic, data de care trebuie sa tin seama in raportul de expertiza este 31.01.2008, lucru retinut din actele de control ale Garzii financiare, depuse la Dosar.Pot sa intocmesc raportul raportindu-ma la data cortecta 31.01.2008, mentionind gresala de redactare la capitolul obiectivul expertizei?Stiu ca la 'obiectivul expertizei' trebuie trecut ad-literam din incheierea de sedinta .. Cum sa procedez??La biroul de expertize m-aiu spus ca ar fi posibil acest lucru, fara alte adrese ..Exista riscul ca avocatii partilor sau judecatorul sa considere inadecvat raportul??
Si a doua intrebare , daca una din parti nu raspunde convocarii ce este de facut/ Intocmesc un altfel de raport.. de imposibilitate a efectuarii expertizei?
Multumesc pentru ajutor!!!