avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate nima

Activitate nima

cum se calculeaza plata apei calde ?ex:eu am consumat 2 mc de apa rece si 2mc de apa calda.Lafisarea listei de plata trebuie sa platesc4mc de apa recex3,50 lei/mc si 2mc apa caldax6,2lei/mc.De ce platesc 4mc de apa rece?

Răspuns la discuția fondul de rulment
stimatedomn sau doamna......ma indoiesc ca ceva pe aceasta lume va da dreptul sa ma luati "peste picior".problema mea nu este mostenirea in sine ci neregulile pe care le-am descoperit in asociatia de proprietari...........daca doriti sa dati raspuns la niste intrebari.........dati dovada de bun simt si respect daca nu........utilizati site-uri care sa va satisfaca necesitatile...........si pt cultura dvs., da mi s-a spus ca aceasta era suma pe care o avea dupa atatia ani...........desi a platit in fiecare an si nu a vut niciodata restanta la intretinere........
Răspuns la discuția fondul de rulment
va multumesc pt raspuns.
problema este ca nu sunt lamurita cum se calculeaza aceasta returnare.
este o suma fixa pt perioada in care s-a incasat sau se calculeaza cu un indice de inflatie?
cum este posibil ca dupa 30 de ani sa fie 15 lei?
cum se returneaza fondul de rulment?daca proprietarul a decedat si in acest moment are fond de rulment 15 lei(dupa 30de ani de locuit in acelasi bloc si acelasi apartament)eu in calitate de mostenitor ce suma trebuie sa primesc?nu se indexeaza conform inflatiei?
daca administratorul imi scrie pe chitanta niste cifre si semneaza fara sa explice ce a calculat si cum si conform caror legi eu trebuie sa-l cred?recunosc ca am gresit neplatind intretinerea la timp,dar consider ca acest lucru nu-i da dreptul sa scrie si sa incaseze fara explicatii clare cu trimiteri la legi..................si eu muncesc pt bani si am dreptul sa stiu cum se folosesc acesti bani si unde se duc.......doamna moderator.
problema cea mare este ca, maine 8noiembrie2010, am primul termen in proces si nu stiu cum sa procedez in sitatia ca am platit 1900lei,cum am explicat si nu sunt multumita de ceea ce a facut administratorul
am fost actionata in instanta pt neplata intretinerii in perioada mai2009-mai2010.debitul este in valoare de 2100lei iar penalitatile in valoare de 690lei.am mers la asociatie cu suma de 2100lei,reprezentand valoarea totala a debitului,iar administratorul a refuzat sa-mi incaseze aceasta suma pt achitarea debitului motivand ca nu are voie ,desi eu i-am spus ca imi asum plata penalitatilor esalonat.Eu am fost refuzata si cand l-am trimis pe sotul meu l-a fraierit si i-a luat 19oo lei reprezentand 686 lei penalitati,50lei fond de rulment si restul pana la 1900lei intretinere pt perioada mai-noiembrie 2009.ce pot face in aceasta situatie deoarece am impresia ca am fost inselata