avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate MariaM31

Activitate MariaM31

Intrebarea mea este daca exista un fond ce poate fi contractat de catre administratia publica locala pentru creearea unei centrale termice la nivel de unitate administrativ-teritoriala.
Iarna aceasta nu a fost furnizat agent termic catre populatie, intrucat furnizorul a intrat in faliment, insa nici pentru anul viitor nu exista niciun investitor interesat si ma intrebam daca exista totusi o solutie.
Multumesc!
Răspuns la discuția drept de servitute
Potrivit art. 616 C. civ., "proprietarul al carui loc este infundat, care nu are nicio iesire la calea publica, poate reclama o trecere pe locul vecinului sau pentru exploatarea fondului, cu indatorirea de a-l despagubi in proportie cu pagubele ce s-ar putea ocaziona".
Asadar, daca nu exista nicio alta cale de trecere (nici una, nu una mai lunga), tatal dumneavoastra are la dispozitie o actiune confesorie in recunoasterea servitutii de trecere. Sper sa nu gresesc.
Răspuns la discuția Act sexual cu un minor
V-am rugat frumos sa nu mai jigniti. Asa va comportati daca vine un client la dumneavoastra? Ii spuneti ca e prost crescut? Daca vine un client si va spune ca de fapt a ucis cu intentie, nu din culpa cum ar parea, ii spuneti sa marturiseasca pentru ca e prost crescut?
Din partea mea omul ala poate sa infunde puscaria, chiar nu imi pasa.. voiam un raspuns atat!! Eram curioasa ce se poate intampla. Este doar o speta pentru mine.
Habar n-aveti cum gandesc eu, nu ma cunoasteti nu va cunosc. cum ar fi trebuit sa se exprime domnul consilier dupa umila dumneavoastra parere?
Eu nu am spus ca toti avocatii ci doar unii, si citam un profesor, nu am intalnit personal prea multi avocati.
Eu ma confund deocamdata cu un student interesat, apreciat de profesori, in viitor poate ma voi confunda si eu cu un avocat. Ce vreti sa ma duc la Politie sa spun ca o persoana caruia ii cunosc doar prenumele de la 300 de km de mine a savarsit o infractiune? Sunt sigura ca si dumneavoastra aveti cunostinte de infractiuni nepedepsite.
Ar trebui acum sa va multumesc pentru interesul de a ma jigni... ca oricum raspuns primisem.
O seara buna!
Răspuns la discuția Act sexual cu un minor
In anul 3 dar nu conteaza... Va rog frumos sa nu mai jigniti. Presupun ca ati avut de-a face cu infractori mult mai periculosi. Mi s-a pus o intrebare si aveam de dat un raspuns. Va asigur ca sunt o persoana cu principii morale foarte clare. In acest caz, nu as putea eu sa denunt pe nimeni, legaturile mele cu persoana respectiva sunt minime.
Si oricum cred ca nu in primii 7 ani te invata parintii sa nu intretii relatii sexuale. Se pare ca pe aceasta fata nu a avut cine sa o invete nici la 14... asta e, ghinionul amandurora.
In zilele de azi chestiunile acestea sunt foarte des intalnite si eu care sunt cat de cat apropiata de varsta lor ma minunez uneori... Poate ar trebui sa se faca mai educatie juridica in scoli, astfel societatea nu ar crea atatia infractori.
Noapte buna!
Răspuns la discuția Act sexual cu un minor
Multumesc frumos! Asta voiam sa aflu. Prea mult nu ma intereseaza soarta lui, m-a intrebat doar, pentru ca traieste cu frica si voiam sa ii dau un raspuns.
La Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti studiez, sunt anul II. Profesorul nu este de Drept Penal, dar nu o sa va spun nici profesorul, nici materia.
Răspuns la discuția Act sexual cu un minor
V-am cerut niste sfaturi JURIDICE pentru cineva.. nici eu, sunt fata si viitor jurist, nu sunt de acord cu asa ceva.. insa pe el il cunosc doar foarte de departe iar pe ea deloc. Credeam ca aici raspund avocati specializati pe penal, care au mai intalnit astfel de cazuri.. el nu profita de nimic.. ea este in clasa a 9-a(mai are 2 luni si face 15 ani) si el in clasa a 11-a(doar ce a facut 18 ani) .. Nu cred ca este ceva nemaintalnit in realitatile contemporane, asa cum nu cred v-a cerut nimeni sa judecati prin prisma valorilor morale, pe care oricum multi avocati nu le stapanesc prea bine(se pare ca dumneavoastra le stapaniti), dupa cum un profesor de la facultate ne spunea "Cand o sa va duceti pe la instante o sa vedeti cum multi avocati de penal se confunda cu infractorii"
Eu am pus 3 intrebari strict juridice.
Se poate invoca art.18^1 C. pen.?
Se prescrie fapta la implinirea varstei de 15 ani a minorului?
Se poate retrage plangerea?

Faptul este consumat, ambii sunt copii la urma urmei. Daca el avea 17 ani ce mai spuneati?
Multumesc!
Buna seara! Am un prieten de 18 ani si care are o prietena de 14 ani, cu care a intretinut relatii sexuale cu acordul ei si cu acordul mamei ei(parintii ei sunt despartiti). Mama ei insa are probleme cu alcoolul si de fiecare data cand consuma bauturi alcoolice il suna si il ameninta ca va merge la Politie, insa cand este treaza sustine ca in veci nu are face asa ceva.
Cand fata va implini 15 ani(avand in vedere ca fapta nu mai este prevazuta de legea penala) mama ei il mai poate denunta pentru fapta savarsita acum?
Daca mama ei merge la politie si depune o plangere ulterior o mai poate retrage sau procuratura se autosesizeaza?
In cazul in care se ajunge in instanta se poate invoca art. 18^1 C. pen. avand imprejurarile care ii sunt favorabile?

Răspuns la discuția Recalculare alcoolemie
Prima data au fost 1,2 si 1,05 iar a doua oara doar 0,59 si mentiunea referitoare la faptul ca diferenta este prea mare si se pastreaza primul rezultat.
Răspuns la discuția Recalculare alcoolemie
Initial 1,2 si dupa recalculare 0,59
Buna seara! Am primit raspunsul de la recalculare in care se mentiona sa nu se tina cont de acest rezultat intrucat am consumat mai mult alcool. Ati mai intalnit o asemenea situatie, este posibil acest lucru? Este obligata instanta sa tina seama de mentiune?
Multumesc!