avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate laviluca

Activitate laviluca

Buna ziua!

Am mai pus o intrebare in acest sens dar cum inca sunt nelamurita, revin cu problema respectiva.
Intreprindere individuala, cod CAEN 0111, in anul 2023 obtine venituri din agricultura. Pentru aceste venituri am inteles, nu se tine cont de plafonul de 25000 euro. Insa daca intreprinderea individuala vinde mijloace fixe (utilaje agricole, autoturism) aflate in proprietatea intreprinderii individuale, veniturile obtinute trebuie declarate separat in declaratia unica si impozitate in sistem real?
Multumesc!
Mulțumesc! Dar in cazul vanzarii unui autoturism care a aparținut intreprinderii individuale folosit pentru deplasarea angajaților si in acest caz poate fi interpretat la fel?
Buna ziua!
O intreprindere individuala, cod CAEN 0111, impozitata la norma de venit, vinde un utilaj agricol. Venitul obtinut din vanzarea acestui utilaj cum trebuie interpretat? Ca fiind un venit din agricultura deoarece utilajul a fost folosit in scopul cultivarii si prelucrarii culturilor agricole si deci sa fie acoperit de norma agricola de venit sau un venit din activitati independente si impozitat in sistem real?
Multumesc!
Răspuns la discuția D212 - vanzare fier
Buna ziua! M-ar interesa si pe mine un raspuns in acest sens.
Multumesc!
Buna ziua!

Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:
Persoana fizica detine peste 66 % dintr-o microintreprindere. In acelasi timp aceasta persoana fizica detine si o intreprindere individuala cu activitate in agricultura cod CAEN 0111, care obtine venituri din activitati agricole in urma cultivarii si comercializarii produselor agricole in stare naturala si care este impozitata la norma de venit.
Se considera a fi intreprinderi legate? In stabilirea pragului de 500000 EUR se tine cont de norma de venit (asa cum este impozitata) sau de veniturile incasate?
Multumesc!
Multumesc pentru raspuns! Din ce am mai citit, apartamentul nefiind nou, factura se intocmeste fara TVA. Este corect?De asemenea precizez ca a fost achizitionat in 1995 in baza unui contract fara a se fi dedus vreodata TVA ceea ce inseamna ca nu este obligatorie o ajustare a TVA ului.
Buna ziua!
Un Birou Notarial, platitor de TVA, detine un apartament in proprietate achizitionat in 1995, unde a fost sediul social. Se hotaraste vanzarea apartamentului catre o persoana fizica. La vanzare se intocmeste factura cu TVA 19% sau se face doar contract de vanzare-cumparare ?
Multumesc!
Buna ziua!

La o firma cu 4 angajati, incepand cu luna iunie plata salariilor se face prin banca. Este obligatoriu ca pentru aceasta plata sa se foloseasca fisierul cerut de banca sau se pot plati salariile pe card, unul cate unul, in contul fiecarui salariat ?
Multumesc!
Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns dar am uitat sa precizez ca sediul este in proprietate si nu inchiriat. Se modifica abordarea in aceasta situatie?
Multumesc!