Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Un Birou Notarial, platitor de TVA vinde un apartament.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Un Birou Notarial, platitor de TVA vinde un apartament.

Buna ziua!
Un Birou Notarial, platitor de TVA, detine un apartament in proprietate achizitionat in 1995, unde a fost sediul social. Se hotaraste vanzarea apartamentului catre o persoana fizica. La vanzare se intocmeste factura cu TVA 19% sau se face doar contract de vanzare-cumparare ?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Trebuie și factura și in baza ei întocmiți contractul.
Multumesc pentru raspuns! Din ce am mai citit, apartamentul nefiind nou, factura se intocmeste fara TVA. Este corect?De asemenea precizez ca a fost achizitionat in 1995 in baza unui contract fara a se fi dedus vreodata TVA ceea ce inseamna ca nu este obligatorie o ajustare a TVA ului.