Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și impozitului?

Apartament achiziționat în 2010, cu tva rambursat deja de către stat.
Proprietarul este SRL plătitor de TVA.
Se dorește vanzarea către persoana fizica, SRL neplătitor TVA, SRL plătitor de Tva.
Mențiune: ap nu are deloc îmbunătățiri.
Se aplica TVA, ajustare de TVA sau taxare inversa? În ce cazuri?

Va mulțumesc pentru lămuriri.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Vanzarea se face in regim de scutire, ptr ca este un apartament vechi, insa cu ajustarea tva ului dedus pentru cei 20 de ani ramasi din perioada de ajustare. Se poate insa opta la Anaf pentru facturare cu tva si nu o sa mai ajustati tvaul dedus anterior.