avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și impozitului?

Cum poți vinde un imobil, privind sfera TVA și impozitului?
Apartament achiziționat în 2010, cu tva rambursat deja de către stat.
Proprietarul este SRL plătitor de TVA.
Se dorește vanzarea către persoana fizica, SRL neplătitor TVA, SRL plătitor de Tva.
Mențiune: ap nu are deloc îmbunătățiri.
Se aplica TVA, ajustare de TVA sau taxare inversa? În ce cazuri?

Va mulțumesc pentru lămuriri.
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Constantin Vera , Contabil 18:31, 15 Martie 2021
Buna ziua,

Vanzarea se face in regim de scutire, ptr ca este un apartament vechi, insa cu ajustarea tva ului dedus pentru cei 20 de ani ramasi din perioada de ajustare. Se poate insa opta la Anaf pentru facturare cu tva si nu o sa mai ajustati tvaul dedus anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: o societate ... danab74 danab74 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: o societate platitoare de tva achizitioneaza in noiembrie 2021 cu taxare inversa o constructie noua, ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa vanzare cladiri Sfedu Sfedu Rugamintea mea este sa imi spuneti daca regimul de taxare inversa in cazul vanzarii unei cladiri, este considerat, din punct de vedere legislativ, o operatiune ... (vezi toată discuția)
Facturare cu sau fara tva la vanzarea unui imobil cumparat in 2007 raresandreico raresandreico Buna ziua, am cumparat de la constructor pe societate( SRL) un apartament cu doua arii de gradina aferente, in iulie 2007, factura fiind facuta fara TVA ... (vezi toată discuția)