avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate cosminim

Activitate cosminim

Răspuns la discuția Impozit pe tranzactie imobiliara
Doar sa fiu eu impacat...finantele pretind ca propietarii (in acest caz 6 la numar) sa fie cu toate impozitele la zi nu doar pentru aceasta tranzactie? Eu nu imi dau seama cum s-a putut ajunge la suma de 23000 RON ...De ce sa fiu eu legat de ceva ce nu ma priveste pe mine ( datoriile la fisc a alora)....
Răspuns la discuția Intabulare
Multumesc pt raspuns in primul rand. Da antecontract am facut cu mostenitorii si am platit ceea ce ne-am inteles. Am facut act de vanzare-cumparare intre mostenitori si noi iar apoi avocata a depus totul pt succesiune. Procesul de sucesiune pt ei s-a incheiat in decembrie 2010 si acum vreau sa intabulez pe mine. Pt asta ei trebuie sa plateasca impozitul pe tranzactie. Problema e ca ei au incasat de la mine 120000 RON iar la finante le cere impozit pe 300000 RON ca cica asa este la grila. Oricum si dupa 300000 RON nu stiu cum au ajuns la 23000 RON impozit. Oamenii trebuie sa plateasca 20 % din
Discuție Intabulare
Am cumparat in 2009 o casa plus 3300 metri teren. La momentul respectiv casa avea 6 mostenitori si prin instanta in decembrie 2010 procesul de sucesiune s-a incheiat ei fiind astfel propietarii care mi-au vandut mie. Avocatul a incercat sa obtina intabularea pe mine acum insa cei de la finante pretind un impozit pe tranzactia din 2009 care nu este in concordanta cu realitatea...In primul rand tranzactia s-a facut pt 120000 RON totul notarizat iar finantele pretind impozit pt 300000 RON care cica ar fi 23000 RON. Am inteles ca nu se accepta nici evaluator...Deci casa este baraneasca nelocuibila iar 3 sferturi din pamant nu este construibil fiind padure si faneata. Acum eu ca proprietar sunt prins la mijloc neputand intabula si astfel neputand obtine autorizatia de constructie avand deja tot proiectul gata. Ce se poate face? Multumesc anticipat !!!
Problema sta in felul urmator. Am cumparat in 2009 o casa plus 3300 metri teren. La momentul respectiv casa avea 6 mostenitori si prin instanta in decembrie 2010 procesul de sucesiune s-a incheiat ei fiind astfel propietarii care mi-au vandut mie. Avocatul a incercat sa obtina intabularea pe mine acum insa cei de la finante pretind un impozit pe tranzactia din 2009 care nu este in concordanta cu realitatea...In primul rand tranzactia s-a facut pt 120000 RON totul notarizat iar finantele pretind impozit pt 300000 RON care cica ar fi 23000 RON. Am inteles ca nu se accepta nici evaluator...Deci casa este baraneasca nelocuibila iar 3 sferturi din pamant nu este construibil fiind padure si faneata. Acum eu ca proprietar sunt prins la mijloc neputand intabula si astfel neputand obtine autorizatia de constructie avand deja tot proiectul gata. M-ar interesa sa stiu ce optiuni am astfel incat sa pot incepe contructia in aprilie. Multumesc anticipat !!!
Pe data de 5 octombrie am primit decizia finala pe un proces de succesiune insa nu am primit decizia in posta ...Stiu ca decizia trebuie primita in 30 de zile insa nu stiu daca prin lege este asa sau cum? Daca acest termen este stabilit prin lege atunci cel care il incalca trebuie sa plateasca... teoretic nu ? As vrea sa stiu daca este asa si ce sanse as avea daca as vrea sa dau in judecata statul. Multumesc anticipat