avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate nelucotos

Activitate nelucotos

buna, am o situatie penibila as putea spune, si anume: proprietate cu intabulare nr de casa, fara acces carabil, casa socrului meu, eu l-am intrebat cum a ajuns in situatia asta si el a spus ca asa a din mosi stramosi, a spus ca pe vremuri era si cum bunicii lui nu-l foloseau , un vecin a ingradit tot cu gard si si-a pus casa, asta se vorbeste de multi ani in urma, eu acum ca ginere, ca totul acolo imi ramane mie, ce pot face ca sa obtin drum de acces? a.r multumesc!
Buna seara! am o masina mazda si in luna decembrie 2010 am inscris-o in romania, mi-au luat numerele italiene (masina e din italia) si mi-a dat numere de romania,... acum cand am venit in italia sa o sterg, mi-au spus ca imi trebuie numerele de italia, eu le-am spus ca numerele mi le-au oprit in romania si acuma cica imi trebuie o adeverinta de la politie din romania ca sa dovedesc ca numerele au intrat in posesia politiei din romania... pai ma intreb- daca e asa - cand mi-au luat numerele in romania nu trebuia sa-mi dea pe loc adeverinta ca mi-le-a luat?eu de unde aveam sa stiu? eu acuma sunt in italia... ce pot sa fac sa o pot sterge de aici? ca daca nu o sterg tre sa platesc nu pot sa inchid asigurarea care o aveam. astept raspuns, va multumesc!
Discuție Inmatriculare
BUNA... VREAU SA INMATRICULEZ O MASINA MAZDA, MASINA ESTE DIN ITALIA, ARE EURO4, AM FACUT PROGRAMARE LA RAR, AS VREA SA STIU CAND MERG LA RAR CE DOCUMENTE TREBUIE SA AM CU MINE,TREBUIE SA AM CU MINE...EU SUNT DIN SUCEAVA, AM GASIT LIBER LA IASI SI NU AS VREA SA FAC UN DRUM DEGEABA, MULTUMESC!!!!!
Răspuns la discuția intabulare
proprietatea poate fi dobandita prin cumparare... bine, care sunt pasii? il cumpar de la primarie? pretul mi-l pune cine? dureaza mult aceasta operatiune?anul trecut am chemat pe cineva de la cadastru din suceava si m-ia masurat tuata bucata de pamant, inclusiv aia 2.5 ari unde este pusa casa, daca cumpar pamantul trebuie sa cumpar si acei 2 .5 ari?am mers la primarul din comuna de la noi dar nu-mi da un raspuns clar
Discuție intabulare
Buna, problema mea e urmatoarea... detin o bucata de teren de circa 13 ari, terenul este de la primarie l-am ocupat cu aprobarea primariei din anul 1992,dar sunt intabulat numai pe 2,5 ari cat era atunci pentru ca sa pot face autorizatia de constructie a casei si a ramas asa. eu acuma ca sa ma intabulez eventual sa-l cumpar tot pamantul care l-am ocupat ce trebuie sa fac? vreau sa ma intabulez ca sa-i dau fiului meu sa-si puna casa. trebuie sa ma intabulez eu mai intai, si dupa ce sunt intabulat sa-i vand sau donez lui? unde trebuie sa merg?