avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate paul_codrin

Activitate paul_codrin

De problema sa ocupat contabila,in primul rand va multumesc pt raspunsul dvs,problema este ca doua persoane din voia lor nu au mai venit la munca nu noi am dorit incetarea contractului.am trimis prin posta cu confirmare de primire notificare sa se prezinte pt lamuriri asupra continuarii colaborarii..practic ei au venit prin conventie au stat 3,4 luni dupa care nu au mai vrut sa vina la munca.avand notificarile si instintarile de confirmare si motivul ca nu noi ci cele 2 pers nu au mai vrut sa colaboreze de ce ar trebui sa dam inapoi banii ? va multumesc.
Buna ziua,am o problema si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am o firma de transport cu 26 de angajati i ar 6 dintre ei care au peste 45 de ani au fost luati din somaj prin conventie cunoscand ca dupa un an sunt obligat sa i mai tin inca un an angajati.Problema este ca cu doi dintre angajati unul dupa 5 luni i ar altul dupa 3 luni au refuzat sa mai vina la servici.am trimis prin posta instintare cu confirmare de primire pe care o am sa vina sa clarifice situatia i ar neprimind nici un raspuns din partea lor am fost nevoit sa inchei contractul de munca inclusiv conventia.Avand control de la ITM pe aceasta problema o doamna de acolo mi a spus ca trebuie sa restitui banii inapoi pe perioada cat au fost angajati(banii primiti au fost platiti pe perioada de cateva luni cat cei 2 au fost angajati).Nu inteleg de ce trebuie sa restitui banii inapoi pt conventii deoarece angajatii au fost cei care nu au mai venit la servici nu eu am fost cel care nu am mai dorit colaborarea in acest sens avand instintarile cu confirmare de primire.Va rog sa imi da ti un sfat,parere cum ar trebui sa procedez in situatia asta mai ales ca mi a precizat ca imi va bloca si toate conventiile de luna viitoare.Va multumesc.
Buna ziua.timp de 3 ani am avut o relatie de concubinaj din care a rezultat un minor.datorita infidelitatii mamei copilului am hotarat sa pun punct relatiei,i ar anul trecut am obtinut custodia comuna si domiciliul la adresa mea de resedinta unde sunt si proprietar.despre mama copilului pot spune ca are crize in sensul ca in 2012 a avut o tentativa de sinucid cu pastile fapta ce este confirmata si inregistrata si la spitalul de urgente(ingestie voluntara medicamentoasa).de 2 luni a plecat de la domiciliu si a inchiriat o garsoniera si a facut un contract de munca fictiv(l am verificat la itm) i ar pe baza acestor probe doreste ca domiciliul minorului sa fie la adresa inchiriata.tot in acest timp ea nu a dat nici un semn de viata cu privire la minor..etc.ea ameninta in timpul relatiei ca are de gand ca se va sinucide si va lua si viata minorului.ca ocupatie mi au spus niste prieteni ca face videochat trimitandumi poze cu ea de pe anumite siteuri..administrez o firma de transporturi si am toate conditiile necesare pt ai oferi un trai ff bun si o educatie copilului buna in acest sens ajutanduma si mama mea.despre mama copilului meu mai pot spune ca de craciun anul trecut cand minorul avea 9 luni la lasat fara sai pese o perioada de timp deoarece reluase o veche relatie de dragoste si in acest sens a mers cu mine la notar si a dat o declaratie oficiala precum ca urmeaza sa plece din tara si copilul sa ramana la domiciliul meu ea urmand sa pastreze legaturi cu acesta.pe perioada de 3 ani in timp ce a avut mai multe crize incercand sa o calmez mi a facut in decursul acestor ani 2 plangeri la politie pt agresiuneimpotriva mea scotandusi certificat medico legal dar in ambele cazuri au fost retrase fara nici o urmarire penala..etc.
As dori sa stiu in aceste conditii care ar fi sansele ca domiciliul copilului sa fie la mama s au custodia sa se exercite de catre ea s au ce sanse as avea eu.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt intre concubini !!!
Va multumesc pt raspunsul dvs,si vreau sa va precizez ca din dorinta de razbunare a fost facuta plangerea..e vb de fosta concubina care ea a stat in casa la mine impartind totul.ea nu folosea acest card ci doar eu i ar luna trecuta eu personal am facut doua depuneri de numerar si o retragere ea acuzanduma pt retragere dupa ce ne am despartit din motive de ura.Am solicitat bancii sa salveze imaginile cu depunerile si retragerea.mentionez ca banii retrasi au fost ai mei deoarece eu am facut depunerile pe card respectiv retragerea fapte ce se pot dovedi prin filmarile salvate si puse la dispozitia organelor de cercetare.in cazul in care politia va confirma aceste aspecte(depunere-retragere) as dori sa stiu de ce pot fi invinuit.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt intre concubini !!!
Am fost 3 ani impreuna si avem un copil dar ne am separat..ce am facut eu am retras de pe cardul ei o suma de bani in luna lui august dar inainte de retragere am facut si doua depuneri pe respectivul card tot in luna lui august ea neutiliand cardul.din razbunare ma acuza de furt si politia a inceput o urmarire penala..in conditiile acestea as dori sa ma ajutati in sensul daca situatia e asa grava incat trebuie sa imi i au avocat.va multumesc !!
Buna ziua,va rog sa imi dati un sfat in sensul ca in urma unei certuri si discutii cu concubina mea am fost reclamat de aceasta pt furt.intr o ordine de idei am locuit impreuna in casa mea cu ea.ea avand un card la ing bank il foloseam amandoi.in luna lui august spre sfrsitul lunii am efectuat o retragere de pe cardul ei bineinteles eu avand si pinul doar locuiam in aceiasi casa si impartind totul.in luna lui august anul curent doar eu am folosit cardul ei in sensul ca am efectuat doua depuneri la bancomat si o retragere.ea ma acuza pt retragere si furt.am cerut salvarea imaginilor la banca, precum in luna august inainte de retragere eu am facut depunerile la bancomat si retragerea.din motive de razbunare mi a facut plangere pt furt si am fost instiintat ca a inceput urmarirea penala pe numele meu...astept o parere un sfat daca ar fi cazul sa imi i au un avocat..va multumesc.
.
In urma cu 2 luni am deschis legal un magazin tip coffe shop magazinul fiind un punct de lucru al unei firme mari cu aceeasi activitate.marfa pt magazin o procuram de la persoana care se ocupa cu achizitia si stocul pt toate punctele de lucru la firma respectiva iar ce cumparam venea insotit de factura si certificat de conformitate.in urma cu o luna jumatate la o saptamana dupa ce am deschis am avut un control si au fost ridicate monstre din marfa pt verificare laborator iar din 5 produse ridicate unul a fost cu probl gasinduse jwh 0,18,iar interesanduma am aflat k acest jwh face parte din lista cu droguri de mare risc.ma aflu intro situatie si probl noua si nu stiu eu ce vina am deoarece eu am fost cumparator de buna credinta si marfa avea factura si certificat de conformitate de la firma producatoare aceasta fiind din romania.Discutand cu un prieten care are si el alta firma de acelasi gen am descoperit k si el a avut control si acelasi produs cumparat de la firma respectiva are aceeasi problema cu produsul respectiv.Va rog sa ma ajutati cu un sfat,parere sa o scot la capat.
Va multumesc