avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate aaabbbccc

Activitate aaabbbccc

Buna ziua!
As avea nevoie de niste sfaturi daca este posibil, referitoare la o speta.

S-a incheiat un act (inscris olograf) numit "Conventie" prin care vanzatorul X i-a vandut cumparatorului Y teren + imobil. De atunci (aprox 7 ani) cumparatorul locuieste in imobilul respectiv, a platit toate taxele, impozitele, etc. Vanzatorul refuza acum sa dea curs cererii cumparatorului de a autentifica tranzactia efectuata in urma cu 7 ani pentru intabularea dreptului de proprietate in CF.

Ulterior au fost introdusi in cauza inca doi parati P si Q, la constatarea faptului ca acestia figureaza ca proprietari in CF.

Altfel spus, desi X a cumparat de la Y imobilul mentionat prin cererea introductiva, acesta din urma nu si-a intabulat dreptul de proprietate, astfel ca si in prezent in extrasul de CF figureaza ca si proprietari cei doi noi parati introdusi in cauza ( P si Q ).

Instanta cere a se preciza obiectul actiunii modificate, respectiv ce solicita reclamantul de la fiecare din paratii nou introdusi in cauza si temeiul de drept. (fiind vorba de o transmisiune succesiva)

Intrebarea mea este: care ar fi titlul..cum s-ar numi o astfel de precizare, pur si simplu o precizare la actiune? si prin aceasta precizare, ce se poate cere celor doi parati?

Imi cer scuze pentru limbaj si alte chestiuni, sunt student la Drept in anul 3..inca ma straduiesc.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Cristina.N a scris:

Buna! Am si eu o intrebare...sunt persoane care au invatat dupa sinteze (nomina lex) si care au si promovat examenul?


Buna Cristina.. eu am invatat doar din sinteze...ce-i drept destul de bine.. cateva luni..apoi vreo 2 saptamani codurile.. am promovat examenul cu 8,24 .. intr'adevar sunt si cateva chestii care lipsesc din sinteze...dar daca le inveti foarte..dar foarte bine.. e ok! multa multa bafta sa ai! PS: pana la urma se mai da examenul in februarie/martie ?
Răspuns la discuția Avocati stagiari
Inca o data felicitari noua..si multa bafta celor care au depus contestatii sau inca mai asteapta rezultatele!!

Eu inainte de examen am vorbit cu un avocat..mi-a promis ca ma va lua ca stagiar.. insa depinde doar de mine.. mai exact daca promovez sau nu examenul. Doamne ajuta ca l-am promovat.. si de prima data..pentru ca am jurat dupa examen ca nu vreau si nu voi mai trece prin asa ceva. epuizant psihic si fizic..

Criystina .. ai idee la cat timp dupa rezolvarea tuturor contestatiilor va fi validat examenul? nu de alta dar nu mai am rabdare, VREAU SA MERG IN INSTANTA!! :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
a fost muuult prea lunga asteptarea.. dar a meritat.. SUNT AVOCAT! va doresc din tot sufletul tuturor care inca mai asteptati cu inima cat un purice sa aveti bafta si sa va bucurati la fel ca mine! in seara asta beau!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
oanna_28 a scris:


Am sunat la Baroul Dolj,imi rasunde o doamna,"draguta",rezultatele se vor afisa saptamana viitoare;nu are sens,ii zic, acum 2 zile mi-ati spus ca vor fi afisate miercuri sau joi,la care d-na imi spune ca a uitat sa-mi precizeze saptamana:O :stunned:
Asa ca eu m-am hotarat:nu mai sun!=D>



Mi se pare absurd... si eu am sunat azi la Baroul Dolj. Mi s-a spus ca mai sunt putine lucrari de corectat si ca vor face tot posibilul sa le corecteze azi.. si in cazul in care le vor fi comunicate rezultatele in timp util, le vor afisa maine..


chiar nu inteleg...mi se pare absurd!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
oanna_28 a scris:

aaabbbccc a scris:

Chiar nu stie nimeni nimic de baroul Dolj?? am auzit zeci de zvonuri.. insa nimic concret cum ar fi in cazul baroului Alba sau SV.. macar de ar spune o data.. o zi.. :(

Maine e posibil sa le afiseze,asa au spus cei de la baroul dolj,oricum saptamana asta sigur:sorry:


sper.. deja a trecut foarte mult timp si asteptarea ma omoara. anul trecut au afisat dupa 2 zile si acum dureaza 2 saptamani.. :sorry: in bucuresti inteleg.. dar restul barourilor ce asteapta?

Plus ca un "nene" de la baroul Dolj probabil avea chef de glume si mi-a spus.. "voi astia care ati dat in craiova sunteti prea destepti..si ati scris multe pagini.. de aceea dureaza atat de mult" .. sau altcineva " se vor a fi corectate cu foarte mare atentie.. sa fim siguri ca o sa corectam cum trebuie" :( X-(
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Chiar nu stie nimeni nimic de baroul Dolj?? am auzit zeci de zvonuri.. insa nimic concret cum ar fi in cazul baroului Alba sau SV.. macar de ar spune o data.. o zi.. :(
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
offtopic dar...... in fine.. un banc sec: O tipa merge pe strada si la un moment dat o abordeaza pe alta: "nu va suparati, caut gara" .. "Nu ma supar, caut-o"
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
m-am saturat sa sun la barou si sa mi se spuna de fiecare data altceva... sau mai rau...raspunsul sa fie: "eu de unde vrei sa stiu..urmareste si tu site-ul" .. anul trecut in 13 a fost ultima proba..si in 15 erau afisate rezultatele.. de baroul Dolj e vorba.. nu stie nimeni nimic?? :(
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
cucu_bau a scris:

ma refeream la ce a scris @ aaabbbccc precum ca, cei ce au dat la centrul Dolj...............le-ar afisa rezultatele maine, nici eu nu prea cred, ar fi cam prea repede.


nu e prea repede avand in vedere ca in Timis de exemplu toate lucrarile au fost corectate in ziua examenului.. Decanul venea in fiecare zi de examen si ne spunea impresia generala.. gen "majoritatea lucrarilor la civil au fost un dezastru" ... in ultima zis dupa procesual penal.. "cu siguranta cu multi dintre voi ma voi revedea.. mai ramane sa vedem si lucrarile de azi"

La fel poate fi si in Dolj.. spun asta pentru ca un amic care s-a inscris in baroul mehedinti a sunat azi si i s-a spus sa urmareasca site-ul baroului dolj incepand de maine seara dupa ora 6.. nu e 100% sigur dar asa au fost informati cum ca pana maine ar trebui sa fie corectate..