avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Marius MM

Activitate Marius MM

Răspuns la discuția admin blocului
Stimate domnule , ori ce proprietar poate sa se intereseze de situatia financiara a asociatiei, daca spuneti ca la adunarilie generale vi s-au spus niste baliverne de catre cine ?
Cenzorul sociatiei face un raport financiar care este prezentat adunari generale acesta stand marturie intr-un registru ati verificat daca este concludent cu cele aratate de cenzor.
De obicei la noi sa inpamantenit zicala Dormi linistit,lucreaza alti pentru tine.
Gestionarea fondurilor daca aveti un cont bancar se poate verifica si de dumneavoastra,dar daca bani nu exista ce poti gestiona praful din biroul asoc. de prop
Un administrator nu ma poate obliga sa platesc sau sa scoata bani de la mine ca nu este recuperator numai presedintele asociatiei care este reprezentantul legal al acesteia poate trimete in judecata persoanele rau platnice.
Bani stransi intr-o asociatie de prop. sunt tot de la dumneavoastra ascoc. nu desfasoara activitati comerciale , pentru ori ce sume separate de facturile la utilitati F.Rep,F.Rulm. ar trebui sa vi se elibereze chitante.acestea trebuind inscrise in registrele aferente sumelor stranse
Răspuns la discuția Consumul de apa rece/calda
Va multumesc pentru raspuns , pe viitor am sa tin cont de atentionarea facuta.
Răspuns la discuția Consumul de apa rece/calda
Ma scuzati cred ca din graba am scris 295 mc.
CORECT 256MC. apa rece ptr. preparat apa calda.
CRED CA NU M-AM FACUT INTELES.

FF.APA NOVA ARE DATA DE EMITERE 07.06.2014 CITITA IN 29.05.2014 PENTRU PERIOADA 01.05.2014-30.05.2014 DECI PTR. LUNA MAI 395 MC APA RECE CONSUMATA +CANALIZARE.

256 MC APA RECE SI CANALIZARE DE APA RECE PTR. PREPARAT APA CALDA [ CONFORM ANEXA PE SCARI ]INDEX TRIMES DE RADET CATRE APA NOVA PENTRU PERIOADA DE FACTURARE 01.04.2014-30.04.2014 LUNA APRILIE ,
CANTITATE DE APA CALDA CONSUMATA CONFORM FACTURILOR EMISE DE RADET IN LUNA APRILIE. FACT EMISA 14.05.2014 APRILIE
CONSUMUL DE APA RECE PTR. PREPARAREA APEI CALDE DIN FACT. DE APA NOVA NEFIIND IDENTIC CU CONSUMUL FACTURI RADET DIN ACEIASI PERIODA.
CONSUMURILE DE APA RECE PTR. APA CALDA LA FACTURA RADET DIN 12.06.2014 PENTRU PERIOADA 01.05.2014-30.05.2014 LUNA MAI FIIND DE 216 MC.
Nu stiu sa urc poze sau fisiere scanate dar iata fact prezentate mai jos trageti concluziile;

F fisc Apa Nova date de emitete 07.06.2014 luna Mai
395 mc apa rece
295 mc apa rece ptr. preparat apa clda

F.Fisc RADET 12.06.2014 luna MAI
CONSUM APA RECE PRT. PREPARAREA APA CALDA 216MC .
Multumec celor care au raspuns cat si celor care au urmarit subiectul probabil este o situatie tehnica de transmitere a datelor intre cei doi furnizori de utilitati probabil Apa Nova diind privat doreste sa se vada cu bani mai repede in cont pentru ca nu sunt mari distante intre emiterea celor doua facturi sau radetul prefera pasta scrisa caci este mai sigura sa tocam ceva hartie si sa mai aibe si niste rude de lucru .
Răspuns la discuția Consumul de apa rece/calda
Multumesc pentru celor care mi-au raspuns cat si celor care au urmarit subiectul nelamurirea mea era daca si la alete asociati se mai intampla fenomenul acesta fiind foarte multi locatari nemultumiti[nelemuriti] in cadrul asociatiei care sustin ca cum de la alte asociati nu se calculeaza astfel consumurile de apa rece/calda
De acest fapt. de corectitudinea plati sau cheltuielilor pentru apa rece/calda nu ma pot indoi caci administratorul de cate ori a fost intrebat s-ia dat concursul de a lamuri pe cei care l-au intrebat referitor la aceasta situatie punand toate actele necesare la dispozitie pentru a fi consultate [ verificate ].
Mai mult l-am rugat daca poate sa-mi faca o copie xerox la ultimile facturi de apa rece /calda ca sa pot expune problema exact ca in acte ;
fact APA-NOVA Perioada citire 01.05.2014 compusa din;
395 mc aliment. apa rece
256 mc apa rece prt. preparat apa clda [ conform anexa ]
395 mc canalizare apa uzata
295 mc canalizare apa rece ptr. preparat apa calda
Acestea adunate ca valoare duc la suma totala a fact. de apa - nova .

Pe foaia nr.2 [anexa la factura ]este prezentat consumul detaliat pe scari al celor 295 mc.
Detaliu consum apa rece ptr. prepararea apa calda conform date transmise de radet.
Perioada 01.04.2014-30.04.2014 adica reprezentand f.fisc RADET din urma cu o luna
Cred ca ar trebui sa mai insistam pe langa RADET mai ales din cate am inteles indexurile contoarelor de la subsol nu se mai face prin citire radio ci prin citire online a acestor contoare deci teoretic sa cam eliminat munca de teren .
F.Fisc APA NOVA emisa IN 04.06.2014
F.Fisc.RADET EMISA IN 12.06.2014
Notificarea in scris asta este cea mai mare tampenie care se face in multe domeni birocratia si maldarele de hartie care trebuiesc editate
Cred ca daca vi se pune in fata o situatie financiara nu o sa întelegeti foarte mult din ea mai ales ca aceasta trebuie argumentata cu dovezi palpabile.
Un exemplu daca asociatia detine diverse fonduri credeti ca daca vi se înmaneaza o situatie financiara si nu este verificata de cineva are vreo valoare totul pleaca de la nepasarea oamenilor .Eu cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la admin. sa te lamureasca cu privire la doleantele pe care le soliciti acesta fiind angajatul asociatiei obigat sa ti raspunda la solicitari pertinente in legatura cu intocmirea listelor de plata sau diveselor cheltuieli care le desfasoara asociatia de proprietari
Răspuns la discuția Consumul de apa rece/calda
S-a facut adresa la. Apa Nova iar acestia au motivat ca indexul de apa rece ptr. preparat apa calda nu este transmis in timp util de radet ptr. luna in curs .
Mentionez ca acest fapt se întampla de cand apa nova a schimbat data de citire si facturare
Răspuns la discuția Terasa bloc
Foarte bine mentionat de predecesorul de mai sus ara fi trebiut sa ridicati problema la Adunarea Generala asociatiei suma pentru o reabilitare completa a unui tronson de sacara corect realizata cu hidroizolatie de calitate [aceasta ridicanduse la sume intre 18-25 lei m.l. din magazin] este foarte scumpa eu cred ca bani nu pot fi strinsi in 2-3 luni .
Nu ca as fi carcotas dar sunt persone care nu detin un computer alti nici un tel. mobil , asociatia ar trebui sa se ocupe de ceace este necesar in comunitatea imobilului nu sa faca serviciul de posta care ar duce la cheltuieli suplimentare [cred ca nimeni nu-si sacrifica din timpul liber nerecompensat].
Din cate am vazut in imobilul in care domiciliez sunt multe persoane care au pretentii dar isi scot gunoiul pe casa scari de bloc daca ii atragi atentia in cel mai fericit caz te priveste de sus......
Răspuns la discuția Consumul de apa rece/calda
din cate am inteles apa nova citeste in jurul datelor de 28-29 ale luni iar radet undeva in jur de 30-31 depinde de zilele luni.fact de apa nova este emisa undeva in jur de 07 ale luni iar fact. radet dupa 16 ale luni.
Cu privire la prima intrebare puteti solicita oricand informati cu privire la intocmirea listelor de plata la cheltuielile pe care le datorati si felul cum se cheltuiesc bani, ori print-ro solicitare scrisa presedintelui asociatiei daca doriti sa fie legal sau vizita la administratie si solicitare acestor informati administratorului asociatiei care are rol de angajat la asociatiei si ar trebui teoretic sa va furnizeze aceste informati.