avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1982 soluții astăzi
Forum Activitate dtflorentina

Activitate dtflorentina

Am o firma I.I. cu codul Caen 5250 Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine si vreau sa stiu daca pot vinde haine sau obiecte second hand pentru care nu am factura, primite de la persoane fizice?
Referitor la raspunsul utilizatorului minel1950, dupa ce iti construiesti in acte anexa agricola in loc de casa iti poti face mutatie in cartea de identitate pe anexa respectiva?
Buna ziua, in luna mai am infiintat un I.I., adica mi-am scos doar certificatul de inregistrare de la registrul comertului si pentru ca am aflat ca sunt insarcinata si am avut ceva probleme de sanatate nu m-am mai ocupat de nici o afacere. Mentionez ca nu am fost la ANAF sau in alta parte sa completez vreun formular sau sa continui cu inregistrarea firmei. Acum am ajuns la ANAF si mi s-a spus ca trebuie sa platesc o amenda de 250 ron pentru ca nu m-am dus in timp de 15 zile de la scoaterea certificatului de inregistrare de la ORC si abia dupa ma lasa sa completez si formularele respective.
Va rog sa-mi spuneti ce pasi mai am de facut, si unde trebuie sa merg sa rezolv cu toate actele necesare. Mentionez ca firma este facuta pe Ilfov insa eu pe C.I. am domiciliul in jud.Olt.
Unde trebuie sa merg mai departe si ce sa fac?
Daca nu merg pana la sfarsitul anului ce se intampla, o sa am mai multe amenzi de plata?
Buna ziua,
as dorii sa stiu daca poti beneficia de indemnizatia de copil daca lucrezi cu contract de munca pe perioada determinata.
Eu lucrez la o firma care mi-a facut contract de munca pe perioade de cate 3 luni dupa care mi-l prelungea. este a treia oara cand mi-l prelungesc pe 3 luni si vreau sa stiu in cazul in care as ramane insarcinata as beneficia de concediul pre/postnatal cu indemnizatie de la stat?

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Infintare AF
Multumesc pentru mesaj.
As mai avea unele intrebari: daca imi fac intreprindere individuala ce taxe si impozite platesc fata de PFA si daca imi trebuie un contabil pentru ca, din cate stiu, pentru PFA nu-ti trebuie neaparat un contabil si pe mine m-ar interesa sa-mi deschid o afacere pentru care sa nu am cheltuieli foarte mari in primele luni, cel putin pana ma dezvolt cat de cat.

Multumesc !
Discuție Infintare AF
Buna ziua,
doresc sa-mi infintez o asociatie familiala si as vrea sa primesc cateva lamuriri in acest sens. Va rog sa-mi spuneti daca sunt angajata cu carte de munca intr-o firma imi pot deschide o AF ? Initial imi doresc aceasta firma pentru organizari evenimente insa doresc sa stiu daca sotul meu poate desfasura o alta activitate in cadrul AF diferita fata de mine (ex. Programator), adica ceilalti membrii ai AF-ului pot desfasura activitati diferite sau trebuie sa mergem toti pe un singur domeniu?
Este mai avantajos, angajat fiind cu carte de munca intr-o firma, sa-ti deschizi PFA, AF sau SRL?

Multumesc anticipat!