Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pre/postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pre/postnatal

Buna ziua,
as dorii sa stiu daca poti beneficia de indemnizatia de copil daca lucrezi cu contract de munca pe perioada determinata.
Eu lucrez la o firma care mi-a facut contract de munca pe perioade de cate 3 luni dupa care mi-l prelungea. este a treia oara cand mi-l prelungesc pe 3 luni si vreau sa stiu in cazul in care as ramane insarcinata as beneficia de concediul pre/postnatal cu indemnizatie de la stat?

Multumesc frumos!
Concediul pre si postnatal este un concediu medical si beneficiati de el daca sunteti asigurata.
Probabil va referiti la concediul pentru cresterea copilului. In acest caz trebuie sa aveti 12 luni inainte de la data nasterii, venituri rezultate din activitati profesionale (salarii in cazul dv.).
ContSters42179, utilizator