avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate afg

Activitate afg

Buna ziua, in legatura cu depunerea d 600 termen 31.01.2018. Doresc sa stiu daca un agricultor care depune anual d 221, avand ca forma de organizare individual are obligatia depunerii d 600 pentru anul 2018.
Sunt doua situatii: - cel care in anul 2017 a realizat un venit mai mic de 22.800 lei, depune sau nu d 600 pe 2018 ; si cel care in anul 2017 a deposit 22.800 lei venit, depune sau nu d 600 pe anul 2018 ; Va multumesc .
Buna ziua. Conform OG nr. 40/2015 privind modificarea OUG nr. 9/2013 am depus la ANAF cererea tip de restituire a taxei de poluare pentru autovehicule. Eu am solicitat conform.cererii tip din cele cinci restituiri punctul "2.(X) taxa pe poluare pentru autovehicule, actualizata cu indicele preturilor de consum, precum si dobanzile calculate pana la data platii integrale." Cererea a fost aprobata, in sensul ca voi primi suma achitata esalonat pe cinci ani in rate egale, fara ca suma de restituit sa fie "actualizata cu indicele preturilor de consum, precum si dobanzile calculate pana la data platii integrale" adica primesc doar suma achitata cu chitanta in momentul inmatricularii masinii. Va rog sa ma lamuriti daca am dreotul la dabanda sau nu. Daca da cum trebuie sa procedez. Va multumesc.
Un funcționar public cu studii medii, este încadrat conform ordonanței 9/2008 începând cu : 01.04.2008 ca referent clasa III, grad profesional superior, treapta de salarizare 3. ( 762 lei )
Urmează o majorare începând cu
01.10.2010 ca referent clasa III, grad profesional superior, treapta de salarizare 3, gradația 5 ( 803 lei)
Peste 2 ani de la data angajării are dreptul la avansare
01.04.2010 ca referent clasa III, grad profesional superior, treapta de salarizare 2, gradația 5 ( 889 lei )
Conform cărei reglementări legislative funcționarul nu poate trece la treapta de salarizare 1. ( 958 lei )
Multumesc.
Buna ziua, un agricultor cultivator de cereale dorește sa-și deschidă II sau PFA neplătitor de TVA. Datorită atâtor schimbări în legislație va rog să ne ajutați cu răspunsuri privind obligațiile fiscale și evidența contabilă. Menționez că până acum depunea D 221, plătea impozit la norma de venit și contribuții la sănătate. Dacă devine II sau PFA care sunt obligațiile de plată către ANAF , ce declarații urmează să depună și cum se ține evidența contabila ? Mulțumesc
Buna ziua, doresc o informatie. A fost publicata procedura de aplicare a ordonantei 40/2015 ? Eu nu am gasit aceasta procedura cu tote ca a trecut termenul de 45 de zile. Va multumesc.
Răspuns la discuția ANAF Declaratia 600
Multumesc pentru raspuns;
Buna ziua, doresc sa aflu daca ANAF a calculat corect contributia la pensie a unui meserias (zidar) persoana fizica, inregistrat la finante cu NORMA DE VENIT.
Meseriasul a fost instiintat recent ca nu a depus declaratia 600. In urma instiintarii a fost la finante si a fost indrumat cum sa complecteze declaratia si anume suma minima lunara declarata 845 lei/luna x 12 luni = 10140 lei. In urma procesarii declaratiei a primit decizia din care rezulta ca are de achitat trimestrial pe anul 2015, cate 666 lei total an 2664 lei. Este stabilita corect baza de impozitare, respectiv sumele calculate reprezentand contributia la pensii? Mentionez ca meseriasul nu este pensionar si nu plateste contributii direct la casa de pensii . Va multumesc.
Discuție TAXA POLUARE
Buna ziua. Conform noilor reglementari privind restituirea taxei de poluare fara proces in instanta (doar cu o cerere catre ANAF) doresc sa sa sflu daca nu exista vreun termen de la data platii acelei taxe. Am achitat taxa de poluare la data de 11 martie 2010 pentru un autoturism ( an fabricatie 2008) adus din Germania si pana in prezent nu am solicitat restituirea. Multumiri anticipate.
Discuție Taxa de poluare
Buna ziua. Doresc sa ma sfatuiti in legatura cu taxa de poluare. Am dreptul la recuperarea taxei de poluare achitata in luna martie 2010 pentru un autoturism ( an fabricatie 2008) adus din Germania? Daca da care sunt pasii de urmat. Multumiri anticipate.