Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ANAF Declaratia 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ANAF Declaratia 600

Buna ziua, doresc sa aflu daca ANAF a calculat corect contributia la pensie a unui meserias (zidar) persoana fizica, inregistrat la finante cu NORMA DE VENIT.
Meseriasul a fost instiintat recent ca nu a depus declaratia 600. In urma instiintarii a fost la finante si a fost indrumat cum sa complecteze declaratia si anume suma minima lunara declarata 845 lei/luna x 12 luni = 10140 lei. In urma procesarii declaratiei a primit decizia din care rezulta ca are de achitat trimestrial pe anul 2015, cate 666 lei total an 2664 lei. Este stabilita corect baza de impozitare, respectiv sumele calculate reprezentand contributia la pensii? Mentionez ca meseriasul nu este pensionar si nu plateste contributii direct la casa de pensii . Va multumesc.
Da. In acest an contributia lunara minima de plata pentru asigurarea de pensie este 222 lei.
Multumesc pentru raspuns;