Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata contributi la pensie pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata contributi la pensie pentru PFA

Daca PFA -ul a fost infiintat cu ianuarie 2015, trebuie pe anul 2015 in curs platita contributia de pensii sau in 2016 pentru 2015.
Multumesc.
Pentru anul 2015, care e primul an de functionare, odata cu d220 trebuia sa fi depus si d600 prin care declarati venitul lunar minim asigurat stabilit de guvern prin legea bugetului asigurarilor sociale si care difera de venitul estimat care se trece in d220 si apoi trebuia ca trimestrial, pana pe 25 a ultimei luni din fiecare trimestru urma sa fi platit contributia la pensie. Contributia lunara minima in aceasta luna e 222 lei.
george-neagu, moderator
multumesc. Cand a fost depusa d220 a fost si 070. in rest nu au mai cerut nimic la finante. Nu era de obligatia lor sa iti ceara si d 600? Cum se poate proceda acum?
Nu era obligatia lor. Mergeti si o depuneti d600 acum urgent cacci vi se pun penaliatati cu valoarea venitului minim asigurat lunar de 845 lei. Sa aveti in vedere ca daca peste un timp veti incheia in alta parte un contract de munca valabil, sa depuneti pe pfa d601 pentru a va scoate din evidenta ca platitor de cas pe pfa.
Asta e valabil anul acesta caci oricum de la anul cas-ul va fi si el obligatoriu pe pfa asa cum e si sanatatea indiferent daca mai aveti sau nu in alta parte un contract de munca.