avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1709 soluții astăzi
Forum Activitate ttweetty18

Activitate ttweetty18

am 2 copii care au avut amandoi pensia de urmas in timpul studiilor,insa acum as vrea eu sa beneficiez sotul cand a murit am avut si 15 ani de casatorie si era si pensionar pe caz de boala a murit la varsta de 39 ani,eu neavand servici loa varsta mea actuala de 50 ani pot beneficia si unde anume se depun actele.Va rog ast raspuns va multumesc
Buna ziua numele meu este Tuloiu Maria sia as avea si eu o intrebare;am 50 de ani si de 2 ani de zile nu mai muncesc pentru ca nu mi-am mai gasit (constructii) si nimeni nu mai vrea femei in varsta,sotul meu a murit acum 15 ani as vrea sa stiu daca pot iesi cu pensie de urmas daca se poate si ce acte.Va multumesc
probabil lucreaza la negru pentru ca cei de la firma mi-au spus ca nua u nici o angajata cu numele ei,insa mi-e groaza pt ca fata are 5 ani maine poimaine o sa vada pozele pe internet dar daca propia mama nu intelege e greu
ma numesc tuloiu mihai si am fost casatorit iar din urma casatoriei a rezultat o fetita.Acum fetita are 5 ani si este in custodia mea de 3 ani de cand s-a finalizat procesu.Tot de atuci mama fetei are de platit o pensie alimentara in valoare de 300 ron lunar.Dansa pana acum a platit nici 10%din bani ramanand inca vreo 9700 ron de plata.Am facut la politie cerere de abandon a vorbit cu ea insa a spus ca nu are venit sa plateasca,fie insa acum o saptamana am gasit pe o retea de socializare niste poze cu ea dezbracata facan-d reclama la un salon de masaj erotic.Ea a mai lucrat pe aceste posturi si cand era gravida si dupa ce a nascut insa mie mi se pare imoral cu o fetita de varsta ei si mai ales de care nici nu prea se intereseaza sa mai aibe drepturi asupra fetei.Sfatuitima va rog ce as putea face am i-am scos pozele de pe internet si ma gandeam sa ma duc la politie este bn?
ma cheama Tuloiu Mihai si am o fata de 4 ani si 9 luni ,eu am castigat custodia fetei mama fiind obligata la plata pensiei alimentare in valoare de 300 lei lunar.Ea trebia sa inceapa sa plateasca din data de 13 aprilie 2007 platind pana acum numai un sfert din bani,pana acum cu aproximatie mai avand sa plateasca inca vreo 86mil.Sa se inteleaga ca banii care mi ia trimis pana acum au fost o luna da alte 4-5 nu.Am facut plangere la politie dupa 3 luni consecutive chemando ea spunand ca a platit aproape tot si k nu are venituri.Doamna desi nu platestie pensia cand vine data de vizita face scandal ca nu ii dau fata.cum pot sa scot banii de la ea stiu ca eu mi-am asumat raspuderea sa cresc copilul dar cred ca ar trebuii sa contribuie si mama ptr ca fata ma duce la aproape 5-6 mil lunar,i-am cerut makr gradinita s-o plateasca dar ma amana mereu iar eu nu pot sa ast mereu dupa ea ptr k dak nu platesc gradinita la timp mie imi da fata afara dar ea stie asta?ea crede ca mie imi face rau dar de fapt ii face rau propiei fice
am dato la parchetu buftea insa a spus k a platit cu mult peste iar ei nu au cerut dovezile ce fac/