Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensiei alimentare din urma
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensiei alimentare din urma

am dato la parchetu buftea insa a spus k a platit cu mult peste iar ei nu au cerut dovezile ce fac/
la ce anume va referiti? neplata pensiei alimentare? :)
Detaliati subiectul,eventual intr-o limba romana mai inteligibila
ma cheama Tuloiu Mihai si am o fata de 4 ani si 9 luni ,eu am castigat custodia fetei mama fiind obligata la plata pensiei alimentare in valoare de 300 lei lunar.Ea trebia sa inceapa sa plateasca din data de 13 aprilie 2007 platind pana acum numai un sfert din bani,pana acum cu aproximatie mai avand sa plateasca inca vreo 86mil.Sa se inteleaga ca banii care mi ia trimis pana acum au fost o luna da alte 4-5 nu.Am facut plangere la politie dupa 3 luni consecutive chemando ea spunand ca a platit aproape tot si k nu are venituri.Doamna desi nu platestie pensia cand vine data de vizita face scandal ca nu ii dau fata.cum pot sa scot banii de la ea stiu ca eu mi-am asumat raspuderea sa cresc copilul dar cred ca ar trebuii sa contribuie si mama ptr ca fata ma duce la aproape 5-6 mil lunar,i-am cerut makr gradinita s-o plateasca dar ma amana mereu iar eu nu pot sa ast mereu dupa ea ptr k dak nu platesc gradinita la timp mie imi da fata afara dar ea stie asta?ea crede ca mie imi face rau dar de fapt ii face rau propiei fice
Aveti posibilitatea executarii sentintei civile de obligare la pesnie a mamei copilului,prin intermediul unui executor judecatoresc,dupa ce in prealabil,investiti sentinta cu formula executorie la instanta care a pronuntat-o.
Succes !