avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Elsa60

Activitate Elsa60

Firma la care lucrez are 5 mijloace lente sub sechestru ANAF. Pentru 2 dintre ele s-a obtinut acord de vanzare de la ANAF. S-au intocmit facturile, clientul inca nu a achitat in contul indicat de ANAF.
Pot fi scoase acestea din evidenta Directiei de taxe si impozite locale? Taxele sunt achitate la zi.
Multumesc!
Multumesc foarte mult!
Buna ziua,
Va rog un sfat:
Sunt angajata la o firma in functia de Manager Comercial. Conturile firmei au fost blocate de catre ANAF. Pentru a efectua niste plati urgente, sume pana in 600 Lei, unul din asociati a virat in contul meu de card de salariu sumele respective, iar eu am efectuat platile necesare. Evident, am intocmit documente pentru acestea.
Se doreste ca din nou sa fac acest lucru, pentru o suma mare , peste 10.000 Lei in vederea achitarii chiriei locatiei. Am refuzat de aceasta data.
Am procedat corect?
Multumesc anticipat pentru ajutor!


Cornel Vasile a scris:

Atunci actionati in instanta,

Multumesc foarte mult!


Cornel Vasile a scris:

Eu m-am referit în sensul ca să faceți plata din banii dvs urmând sa-i recuperați de la societate?

Da, numai ca mi s-a solicitat contul de card, societatea nu a incarcat suma
Da, exista factura si chitanta pentru plata efectuata din o parte din suma. Restul sumei se afla in casa, cu inregistrare in registrul de casa
Buna ziua,
Va rog un sfat in urmatoarea situatie:
Sunt Manager Comercial intr-o firma cu mari probleme, cu conturile popliteal de ANAF. . Firma si-a pierdut personalul in 2 ani, datorita intarzierilir platii salariilor si a abuzurilor actionarului majoritar. Eu, nu am incasat salariul afferent lunii noiemvrie si nici avansul pentru December. Mai mult, mi s-a solicitat contul de card pentru a fi incarcat cu 1000 lei in vederea efectuarii unor plati urgente la firma. De buna creditable, am scos banii din fonduri proprii, am rezolvat platile, dar, in card nu a intrat nimic. Nu este prima data cand achit din banii mei pentru urgente. Banii i-am recuperat in timp . Acum, situatia este mult prea grava, vin si sarbatorile. Intentionez sa imi prezint demisia . Ce pasi ar trebui parcursi in vederea recuperarii sumelor datorate de care firma?
Va multumesc pentru ajutor,
Multumesc foarte mult!
Buna ziua,
Am o rugaminte pentru un raspuns legat de o mostenire:
Act de vanzare cumparare de la parenting pentru mine si fratele meu in cote egale/proprietary.
Parintii decedati, fratele decedat.
Fratele s-a casatorit dupa dobandirea actului de vanzare cumparare. A fost casatorit din 2006 pana in 2008 cand a decedat.
Din casatorie a rezultat un copil.
Copilul si cumnata locuiesc in alta localisation.
De administrated proprietary ma ocup eu, cu tot ce inseamna..eu, locuind la Bucuresti
Nu am dezbatut succesiunea dupa frate, astept sa faca copilul 18 ani.
Care este cota de mostenire care ii revine copilului dupa tata? Are sotia lui vreun drept dat fiind faptul ca la casatorie fratele avea bun propriu si contributia ei a fost zero in cei aproape 2 ani cat au fost casatoriti,
Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Multumesc!