avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate ane.mary

Activitate ane.mary

Buna ziua,

Am achizionat de pe site-ul organizatorului un pachet la Neversea ( bilete+ cazare). Organizatorul inca nu a anuntat anularea evenimentului. Este posibil sa amane evenimentul fara sa il anuleze pe acesta din 2020? Atat timp cat evenimentul nu se desfasoara din cauza pandemiei, imi pot recupera banii? Multumesc
Buna ziua,

Vreau sa achizitionez un credit imobiliar Prima Casa. Am gasit apartamentul si trebuie sa fac la notar antecontractul si sa ii dau vanzatorului un avans cash. In acest caz se aplica prevederile legii 70/2015? Avand in vedere ca legea intra in vigoare din 9 mai, daca fac antecontractul inainte de 9 mai pot sa ii dau vanzatorului avansul cash?

Va multumesc
Buna ziua,
Am fost azi si m-am interesat personal la SERVICIUL DE ASISTENTA SOCIALA din str.Masina de Paine nr 65.Doamna de la ghiseu mi-a spus ca intru pe vechea lege intr-adevar, dar ca nu voi lua aceeasi suma, ci voi lua 75% din indemnizatia de acum (adica 75% din 75%). Nu stia dansa sau s-a mai schimbat legea de cand mi-ati raspuns?
Pe langa asta mi-a spus ca doar in luna mai (cand va implini primul copil 2 ani) voi putea depune actele pentru a doua indemnizatie si nu mai devreme.Are dreptate?
Maine ma voi duce la AGENTIA PENTRU PRESTATII SOCIALE poate ma lamuresc ei.

Va multumesc
Buna ziua,

Eu sunt in concediu crestere copil si urmeaza sa nasc al doilea copil. Stiu ca contractul meu de munca cat timp sunt in CIC este suspendat. In aceste conditii, eu mai am dreptul la acel salariu mediu pe economie care se acorda la nastere? Si daca da, puteti sa-mi indicati baza legala?
Va multumesc anticipat
Buna ziua, pe 18.05.2009 am nascut primul copil.In momentul de fata sunt in concediu crestere copil cu indemnizatie de 70% din venituri.Avand in vedere ca pe 15.12.2010 o sa nasc al doilea copil, intrebarea mea este cand trebuie sa depun actele, ce acte trebuie sa depun si care este termenul limita pt depunerea actelor.Are vreo importanta daca le depun anul acesta sau in 2011, ma refer la proiectul de lege de asistenta sociala care am inteles ca se va aplica din 2011 si la faptul ca daca se va aplica acest proiect voi lua 600 ron pentru al doilea copil?Va multumesc anticipat