avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate wasea

Activitate wasea

Răspuns la discuția autoritatea tutelara
din pacate, va spun ca am fost la eon si ei au cerut acea dispozitie. am discutat cu un avocat si ne-a explicat care sant pasii dar este costisitor onorariul.
va multumesc.
buna ziua,
am si eu o intrebare cu referire la autoritatea tutelara.
pana de curand ne adresam primariei, dar acum am inteles ca pentru aceasta problema trebuie sa ne adresam judecatoriei ptr obtine o dispozitie de curatela.
am inteles ca se face o actiune si judecatoria da aceasta dispozitie.
este vorba despre un minor care trebuie sa fie reprezentat de mama sa in diferite cazuri.
de exemplu acum ptr a depune o cerere la eon, avem nevoie de acea dispozitie, intrucat proprietar este minorul.
stiti cumva cam ce ar trebui sa cuprinda acea cerere catre judecatorie, intrucat nu as mai apela la domnii avocati.
multumim.
Răspuns la discuția compatibil ca meserie
am uitat sa precizez ca dansul este cetatean roman, si studiile si licenta au fost date in romania.
buna ziua,
cunosc pe cineva care are facut dreptul, are licenta data, are master, dar a lucrat in ultimii ani, mai precis in ultimii 7 ani ca avocat in republica moldova,
acesta intreba daca este primit sa sustina un examen in magistratura.
stiti ca sa fii primit la examen trebuie sa ai vechime de cel putin 5 ani in functia, de avocat, notar, juristi, etc.
si ce ar trebui sa faca in acest sens,
multumimm
Discuție insolventa
buna ziua.
am o firma in insolventa de 1 an de zile.
eu in acest moment pot sa ma retrag din firma, intrucat doresc sa sustin un examen si dupa aceasta daca trec cu brio nu pot indeplini si functia de administrator sau asociat unic,
sau ce trebuie sa fac in acest sens.
multumim,
buna ziua,
as dori sa ma lamuriti intr-o problema legat de o fapta incadrata la abuz de incredere.
am avut un leasing la doua masini, am achitat avansul la ele, una achizitionata in 2007 si una in 2008 in sistem leasing, am achitat ratele pana la un moment dat cand a venit si criza, am acumulat ceva restante atat la le leasing cat si la banca unde aveam un credit.( am achizitionat in rate o casa),.
am gasit pe internet anunturi ca anumite persoane cumpara sau mai bine zis sant dornice sa preia firme cu datorii.
am luat legatura cu acestia si am ajuns la un numitor comun, am cesionat firma cu toate actele facute prin notariat, am facut si proces verbal de predare a societatii cu toate bunurile acesteia, inclusiv cele doua autoturisme, mentionate expres in procesul-verbal, am mentionat in acesta si predarea locuintei cu restul de rate si preluarea creditului, ca intr-un final sa am plangere la politie din partea firmei de leasing pe infractiunea de abuz de incredere.
eu am precizat la politie ca nu am insusit acele autoturisme, sau nu le-am donat, vandut sau date cu vre-un titlu ci pur si simplu am predat( cesionat) firma cu toate bunurile aflate in acel moment in patrimoniul ei, dar politia spune ca exista fapta.
ce trebuie sa fac in acest moment?