Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

insolventa

buna ziua.
am o firma in insolventa de 1 an de zile.
eu in acest moment pot sa ma retrag din firma, intrucat doresc sa sustin un examen si dupa aceasta daca trec cu brio nu pot indeplini si functia de administrator sau asociat unic,
sau ce trebuie sa fac in acest sens.
multumim,
Indiferent de ce functie veti avea, dreptul d-voastra de a detine valori mobiliare, actiuni sau parti sociale la orice firme ramane un drept constitutional.
Eventuale interdictii sunt legate de indeplinirea functiei de administrator, sau alte functii de conducere in diverse firme, atunci cand sunt incompatibile cu statutul angajatilor din anumite sectoare de activitate.
Puteti sa va dati demisia din calitatea de administrator. Indiferent daca firma este in insolventa sau nu. Oricum pentru faptele ilegale comise eventual de d-voastra in vremea cat ati fost administrator, veti putea fi tras si ulterior la raspundere.