avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Activitate david-o

Activitate david-o

Am fost expropriat,dar nu am ridicat banii.Domnul T.se judeca cu primaria incontinuare.Nu a eliberat banii primaria, deoarece a zis ca domnulT.este inca in judecata cu ei.Nici eu nu inteleg de ce.Ce pot face in astfel de situatie.Demolarea a avut loc in luna ianuarie a acestui an.
Cred ca ar trebui sa aiba o legitimatie stampilata si semnata,iar in cazul acesta sa ii retineti numele.
Buna ziua. Primaria ne-a expropriat[zona de demolare],dar doar pe hartie.Casa am cumparat-o de la un prieten T.cu dreptul de uzufruct viager,cu ceva timp in urma de a demola.Cand ne-a demolat, domnul T.a actionat in instanta primaria,incluzandu-ma fara stirea mea in actiune.Cand am aflat m-am retras depunand o cerere, ca nu am nici un fel de pretentii din partea primariei.Iar domnului T. i-am spus ca cu banii obtinuti de la primarie voi cumpara o locuinta unde sa stea cat o trai.Dar acesta auzind de bani,a zis ca ma actioneaza in instanta,precum ca va cere anularea actului de vanzare cumparare pe care l-am facut cu el.Casa initial nici nu mai exista fiind demolata.INTREBARE:poate sa anuleze actul de vanzare- cumparare pe care il am??,cu toate ca primaria a demolat imobilul?Am inteles ca acum este proprietara primaria pe acel teren. Cu stima si respect.
Răspuns la discuția Martor???optiuni?
Multunesc pentru raspuns.
Doresc sa stiu daca cineva care te pune ca martor la tribunal intr-un proces in favoarea uneia dintre parti fara consimtamantul tau ce poti face in astfel de situatie?Daca nu te prezinti la proces ce se intampla?Daca nu doresc sa fiu martor?Daca nu doresc sa depun nici o marturie?Pot depune o cerere ,ceva?Ce pot face??
Răspuns la discuția uz fruct cu probleme
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat.Va doresc toate cele bune.:D
Răspuns la discuția uz fruct cu probleme
Poate sa ma ajute cineva!,ce sa fac?Sa stiu daca apelez la vreun avocat.
Răspuns la discuția uz fruct cu probleme
Ajutooooor:((:((:sorry::sorry:
Răspuns la discuția uz fruct cu probleme
Dar poate sa ma actioneze in instanta?Sa obtina el banii dati de primarie.? Am inteles ca a dat si primaria in judecata cerandu-le despagubire de uzufruct si despagubire precum ca la demolat si ca ia ramas lucrurile in casa,ceea ce nu este adevarat.Nu stiu ce urmareste dar incearca orice metoda sa nu iau eu banii.Deci poate sa ma actioneze in instanta ca sa nu nu pot eu ridica banii oferiti de primarie?A,a mai cerut in instanta ca nu este deacord cu suma oferita de primarie,fiind uzfruct.Are dreptul sa ceara asa ceva???MI DE MULTUMIRI CELOR CARE BINEVOIESC SA IMI RASPUNDA.Multumesc inca o data si astept raspuns.
Am fost expropriati de catre Primarie.Inainte am cumparat de la o persoana o casa.Pe aceea persoana am trecut-o in actul de cumparare ca uzul fruct .N-am primit inca banii de la Primarie.Intrebarea mea este:Poate aceea persoana sa ma actioneze in instanta sa ceara sa desfaca actul de vanzare cumparare,precum ca el din cauza primariei nu mai are unde locuii [fiind uzu fruct] ??? I-am oferit o camera temporar pana iau banii de la Primarie sa cumpar casa,dar nu a vrut preferand sa stea cu chirie la o alta persoana.I-am spus ca dupa ce cumpar casa va locui in ea pe tot parcursul vietii,dar el vrea acum banii.CE POT FACE??::sorry::Are castig de cauza intr-un astfel de proces?Mentionez ca e ruda apropiata si am ganduri bune.Multumesc.