avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate catalyna_pavel

Activitate catalyna_pavel

Răspuns la discuția Loc de parcare ocupat abuziv
Revin cu detalii noi. Aseara am ajuns acasa si am chemat din nou Politia locala, i-a mai lasat o somatie in parbriz (pe care oricum nu o ridica nimeni intrucat vecinul nu s-a prezentat deloc la apartament in ultima vreme, dupa cum va spuneam, nu locuieste acolo). A discutat telefonic cu el agentul de la Politie, s-au convins si politistii ca este vorba de rea credinta si nepasare. Vecinul se simte lezat pt ca a avut alocat acel loc vreme de 15 ani si considera ca i l-am luat pe nedrept (desi el este cel care nu a mai platit). Politia locala mare lucru nu va putea face, masina nu i-o poate ridica, prin urmare va continua sa il someze si sa ii aplice amenda (pe care nu o va plati). Nici nu stiu daca pot obtine toate datele lui ca sa il amendeze (eu le-am putut furniza doar numele). Poate ADP-ul sa ridice masina in baza unei cereri scrise facuta de mine? Pana la urma mi-a pus la dispozitie un loc de parcare pe care nu il pot utiliza iar eu am incheiat cu ei un contract valabil si am platit pentru perioada de un an. Vecinul mi-a lasat impresia ca va tot face drumuri la ADP (la anumite ,,cunostinte'') ca sa ma notifice pe mine sa renunt la loc ori sa mi-l revoce si cel mult sa imi atribuie un altul. Este posibil acest lucru atata timp cat eu am un document legal, valabil semnat cu ei? Multumesc
Buna ziua,
Sunt mutata de aproximativ un an in imobilul unde locuiesc momentan (sectorul 5) si am inchiriat de la 01 aprilie 2014 un loc de parcare de la ADP. Nu am reusit pana in prezent sa intru in posesia lui intrucat acesta este ocupat de un vecin (mai exact mostenitor al unui vecin care a decedat) care nu locuieste la adresa si care refuza sa isi ridice masina lasata pe locul meu. Se pare ca acesta i-a apartinut mai multi ani la rand insa nu l-a achitat in termen iar ADP mi l-a repartizat. Am solicitat sprijinul Politiei locale, i-au lasat somatie in parbriz cu notificare de amenda. Precizez ca nu am interactionat cu dansul decat telefonic, cand i-am explicat situatia, l-am rugat in mai multe randuri sa ridice masina, i-am dat ragaz ca sa poata ajunge insa m-a acuzat ca i-am furat locul de parcare si a refuzat sa vorbeasca cu agentul de politie. Practic ocupa locul de parcare cu o masina nemiscata de cateva luni, poate chiar si mai mult. Din cate inteleg de la vecini, amenda aplicata nu o sa il incurce foarte tare, dispunand de bani suficienti ca sa o plateasca. Insa, chiar si asa, nu se rezolva problema pe care o am si nu ma ajunta cand ajung acasa seara cautand un loc de parcare. In ceea ce il priveste, reactia sa este o dovada clara de rea-vointa. Ce pot face suplimentar ca sa beneficiez de dreptul dobandit? Exista vreun mijloc prin care sa i se ridice masina? Multumesc
Buna ziua,

Doresc sa deschid un atelier de reparatii incaltaminte pentru tatal meu. Imi puteti spune ce autorizatii imi sunt necesare?

Va multumesc.

Discuție Detalii factura
Buna ziua,

Am obligatia de a pastra in contabilitate detaliile pentru facturile emise de furnizorul de servicii de telefonie mobila? Ma refer la acele desfasuratoare ale convorbirilor pentru fiecare numar in parte. E necesar ca si acestea sa fie arhivate si pastrate in contabilitate odata ce am deja la dosar facturile fiscale cu toate costurile ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Job in domeniul juridic
In continuare caut si nu gasesc nimic. Oare net-ul nu este o sursa suficient de buna?
Totusi nici un sfat de la profesionisti sau de la colegi care au trecut prin experiente similare cu a noastra?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Job in domeniul juridic
Din pacate, profesorii sunt prinsi cu treburile lor, cei care sunt abordabili iar de cei inabordabili...ce pot sa va mai spun..
Tot incerc pe site-urile de joburi insa in afara de practica (neremunerata bineinteles) si consilieri sau absolventi cu experienta nu prea gasesc nimic.
Sunt sigura ca undeva trebuie sa fie si sansa mea insa se pare ca nu pot ajunge la ea acum...timpul trece, eu pierd jobul pe care mi-l doresc iar posibilul meu angajator pierde o persoana dedicata, stabila, care chiar isi doreste sa munceasca din plin pentru o cariera in acest domeniu. Nu stiu unde as mai putea cauta...
Cum pot obtine un job in cadrul unui cabinet/societati de avocatura? Mentionez ca sunt studenta la Drept, anul 2 (a doua facultate) si imi doresc foarte mult sa imi aproundez cunostintele teoretice dobandite in cadrul facultatii cu unele practice, astfel incat dupa finalizarea studiilor sa pot practica in avocatura. Din pacate locurile de munca sunt foarte reduse. Imi puteti recomanda vreun site de specialitate sau ma puteti indruma in sensul acesta?
Va multumesc.
Răspuns la discuția francul elvetian
Imi puteti spune ce inseamna si ce implica aceasta conversie? Sunt interesata de orice ar putea diminua la momentul acesta impactul pe care il are asupra creditului meu cresterea fabuloasa a CHF. Initial m-am gandit la refinantare dar acum ezit.
Buna ziua,

Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat pentru infiintarea unei societati comerciale, ce documente / avizari sunt necesare si care sunt costurile?
De asemenea, as vrea sa stiu daca o firma poate fi deschisa, chiar daca pentru moment nu desfasoara activitate.
Pentru o afacere mica, de familie, este de preferat un PFA sau SC?

Va multumesc.
As dori sa ma ajutati cu o fisa de post pentru Sef Departament Contracte (atat clienti cat si furnizori) si sa imi spuneti in baza carui cod se poate face incadrarea conform C.O.R. in vigoare.
De asemenea, as dori sa va intreb daca un student la Drept poate fi incadrat la o societate comerciala pe o functie de consilier juridic / jurist (practicant) conform C.O.R. in vigoare, in conditiile in care nu este inca absolvent (in baza carui cod?). Daca este posibil, rog atasati si un model fisa post pentru aceasta incadrare.

Va multumesc foarte mult,
mail: cata_llyna@yahoo.com