avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate simonab2872

Activitate simonab2872

Discuție sesizare
Buna ziua.De ceva timp la mine in bloc,pe acelasi palier,s-a mutat o familie de rromi a caror comportament este de neconceput pentru ori cine are minimul de bun simt.In afara de faptul ca deseori sunt galagiosi,stau in permanenta cu usa larg deschisa.Nu ar fi problema dar cand gatesc fac un fum de il tai cu cutitu plus faptul ca la noi pe palier este un miros de spui ca la noi s-a mutat bucataria cantinei.Va rog frumos sa-mi spuneti pe cine sa sesizez deoarece toata lumea spune ca nu ai ce sa le faci ca totul tine de bunul simt pe care acestia nu il au din pacate.M-am uitat si pe legea 61,dar din cate vad nu este specificat faptul ca acest lucru ar contraveni cu nimic la conturbarea linisti si ordinii publice.In speranta ca ma veti putea ajuta cumva,va multumesc anticipat.
Buna.
Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de 30% din cuantumul somajului in cazul angajarii in campul muncii.Mentionez ca contractul de munca care m-i sa propus,este pe perioada determinata.

Va multumesc.














9
Am fost in concediu medical si reintorcandu-ma la locul de munca am avut surpriza de a mi se inmana un preaviz de 20 de zile lucratoare urmand, a fi trimisa in somaj.Angajatorul m-a obligat sa lucrez 8 ore in aceasta perioada transmitand tot odata la personal sa mi se reduca salariul de incadrare (minim pe economie) fara a semna si a lua la cunostinta aceasta (mentionez ca am avut salariul net de 700 ron) va multumesc.
Am lucrat timp de 2 ani la o firma. In luna octombrie m-am imbolnavit fiind nevoita sa apelez la medici, care mi-au acordat concediu medical. In perioada C.M am fost vizitata de catre niste domni de la CAS, care m-au gasit la domiciliu, parvenindu-mi tot odata o adresa de la dansii prin posta prin care eram anuntata ca CM a fost validat la plata. La inceputul lunii noiembrie in ziua de salar mi sa retinut contra valoarea CM pe motiv ca nu-l va platii decat atunci cand casa de asigurari ii va vira banii pe CM si ca aceasta ar putea dura cateva luni. Este normal sa nu fie platit CM decat numai peste cateva luni? Cu multumiri, Simona.