Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... schimbare treapta de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

schimbare treapta de salarizare

Am fost in concediu medical si reintorcandu-ma la locul de munca am avut surpriza de a mi se inmana un preaviz de 20 de zile lucratoare urmand, a fi trimisa in somaj.Angajatorul m-a obligat sa lucrez 8 ore in aceasta perioada transmitand tot odata la personal sa mi se reduca salariul de incadrare (minim pe economie) fara a semna si a lua la cunostinta aceasta (mentionez ca am avut salariul net de 700 ron) va multumesc.
Buna ziua !
In legatura cu aspectele sesizate , faceti plangere la ITM-ul pe raza caruia functioneaza firma si actionati in instanta . Modificarea unilaterala a CIM in conditiile date este ilegala .