avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate laur2000

Activitate laur2000

Răspuns la discuția este drum de acces sau nu
vecinul meu a cerut iesirea din indiviziune.de aproape 2 ani o tot amana, intrebarea mea pot sa imi inchid terenul din fata casei mele( fiind prima casa, proprietar cu acte in regula, detinand 50% din teren, adica 132 mp) la un teren inchis? De platit nu vrea sa plateasca ca trece pe terenul meu( art 616) pot sa inchid?
Eu si vecinul meu am cumparat terenul de acces de la drumul principal pana la casele noastre impreuna cu vilele noastre.Suntem proprietari pe suprafata de teren de 234mp( 5.02 latime cu 46.61 lungime). Terenul este infundat.In cadastru nu este trecut drum de acces, este trecut teren cu destinatie agricol . Astazi primaria a venit si a pus pancarada pe terenul nostru de acces, se numeste Intrarea Verii. Are dreptul sa faca asa ceva fara sa ne intrebe si pe noi( sau nu trebuie sa ne dam si noi acordul)?Terenul nu este drum de acces. Ajutati-ne si pe noi cu un sfat?
Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Nu exista acces separat.Exista o singura intrare de la drumul principat, eu fiind prima casa vecinul a doua si ultima, la un drum inchis. In contractele de vanzare-cumparare, atat al meu cat si al vecinului scrie ca detinem fiecare in fata casei suprafata de 14,65 latime cu 5.02 lungime iar partea de la intrare pe teren este juma-juma. Nu se respecta ce este trecut in contractul de vanzare-cumparare?
Am un teren de 264 mp in coproprietate cu vecinul meu,terenul trece prin fata casei noastre, eu fiind prima casa, vecinul a doua casa, teren infundat. De la casa mea pana la strada principala sunt 20 metri lungime pe 5.02 latime, in fata caselor sunt 14.65 x 5.02 la fiecare.Vecinul meu a cerut in instanta scoaterea din indiviziune, dar fara sa ma intrebe si pe mine.Mentionez ca vecinul este trecut in cadastrul meu cu cei 50% din 264 mp.Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția este drum de acces sau nu
Multumesc frumos pentru sfat,dar tot terenul este de 264 mp eu detin 50% si vecinul detine tot 50%,trebuie sa imi ceara servitutea?
Răspuns la discuția este drum de acces sau nu
Vecinul meu a fost la pompieri sa intrebe daca este nevoie sa faca platforma de intoarcere a masinii de pompieri, pt ca drumul are 50 m lungime si ca masina de pompieri nu are voie sa mearga cu spate mai mult de 20 m. Iar cei de la pompieri i-au zis ca daca nu este drum de acces nu poti sa intri cu masina personala pe teren arabil pt ca este posibil sa te amendeze primaria.La vecin in acte este trecut 210 mp curti constructii fata de 366 mp cat are curtea la mine,pt ca proprietarul care ne-a vandut noua casele a facut unn act notarial din care rezulta ca din 366 mp curti constructii raman 210 mp curti constructii(din curtea vecinului) si vecinul a zis ca poate pe diferenta de teren ramasa trebuia facuta platforma de intoarcere a masinii de pompieri.Eu unul nu am nevoie de nici un aviz de la pompieri,vila este terminata de cand am cumparat-o,este ok,sunt prima casa,in afara de treaba asta cu drumul de acces. La primarie este trecut teren arabil,iar la taxe si impozite tot teren arabil.Nu exista autorizatie de constructie pt drumul de acces si nici nu este trecut in cadastru categoria de folosinta ca drum.Terenul a fost scos din extravilant in intravilant cand s-au construit vilele si trecut inapoi in extravilant cand vechiul proprietar(constructor) a platit taxele si impozitele.Problema mea ar fi urmatoarea:daca nu este drum de acces si nu pot sa intru cu masina , deci pot sa inchid partea mea de 132 mp?
Răspuns la discuția este drum de acces sau nu
De la primarie mi-au zis ca nu este trecut ca drum de acces.
Răspuns la discuția este drum de acces sau nu
In PUG nu este trecut ca drum de acces.Daca intru cu masina pe teren primaria ma poate amenda.Ce am inteles ca nu se mai poate trece terenul din extravilant in intravilant a doua oara si deci nu pot sa fac drum de acces, ca sa pot intra cu masina.Dumneavoastra ce ma sfatuiti?
Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am cumparat o casa cu teren si cu asa zisul drum de acces.Drumul de acces ( care este trecut teren arabil in cadastru si in intabulare) are lungimea de 264 mp si detin 50% din teren (132mp) cu vecinul de langa mine.Pe acest drum(cale de acces sau teren, cum s-o numi el) nu avem acces decat eu si vecinul meu, pt ca este drum infundat, sunt decat doua case, eu avand prima casa si vecinul a doua casa.Terenul trece prin fata caselor.Latimea este trecuta de 5.02 si lungimea de 52 si ceva.Ulterior dupa ce am cumparat casa am aflat ca terenul de 264 mp a fost trecut din extravilant in intravilant si dupa ce s-au construit casele s-a trecut inapoi in extravilant, fiind trecut in cadastru teren arabil si intabulat ca teren arabil si cu drept de folosinta arabila nu ca drum de acces.Nici latimea drumului in fata casei mele nu are 5.02 pt ca contoarul de gaze este pus 1,6 m de gard aproape de mijlocul drumului.Ce am inteles si eu ca, daca este drum de acces si daca este mai lung de 20 mp, la capatul drumului trebuie facuta o platforma pt intoarcerea masinii de pompieri.Cei de la pompieri mi-au zis ca pe teren arabil nu se poate face drum acces si ca nu poti sa intri cu masina pt ca te poate amenda primaria.Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Este sau nu este drum de acces?
Multumesc mult.