avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu74

Activitate claudiu74

multumesc mult pentru raspuns .
o zi buna
Multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o untrebare:
Daca imi dau demisia si ma angajez la firma sotiei(cabinet stomatologic) avand intrerupere 2 saptamani CFP si probabil 1 saptamana cu transferul dupa o luna la noul loc de munca ma poate trimite in somaj ?
Nu vad nici o rezolvare cu ITM-ul doar suntem in Romania.Imi vor da raspunsul in 30 de zile si eu deja am 2 saptamani de CFP. Cu inca 2 nu mai am dreptul la somaj desi am cotizat 11 ani fara intrerupere.
Si am mai citit aici pe forum ca acuma trebuie depus dosarul la somaj in 10 zile.Daca le pun ITM-ul pe cap nu mai vad adeverinta nici in 10 ani......
buna ziua ,
lucrez la o firma de constructii. Nu prea mai sunt lucrari si pana acuma "la cererea noastra"(chiar ii rogi frumos in cerere) am stat in concediu fara plata 2 saptamani.
De luni am aflat ca iar trebuie "sa-i rugam" frumos sa ne aprobe cererile de CFS.
Intrebarea este daca nu vreau sa mai fac cerere de CFS pentru inca 2 saptamani (daca am mai mult de 1 luna fara cotizare nu mai am dreptul la somaj ) iar ei nu vor sa ne dea in somaj care ar fi solutiile pentru a pleca in somaj ?
Răspuns la discuția Somaj dupa CFP
multumesc mult pentru lamuriri si promptitudine.
acum, ma pot duce linistit in CFP .......#-o#-o#-o
Răspuns la discuția Somaj dupa CFP
din fericire in cei 11 ani de cand am terminat facultatea si m-am angajat nu am avut niciodata somaj .
Răspuns la discuția Somaj dupa CFP
Multumesc pentru raspuns . In caz de ma trimit o luna in CFP din ultimile 24 luni voi avea practic 23 de luni cu cotizatie la somaj (ultima luna CFP pe care am avut-o a fost in ianuaria 2005) . Sa inteleg ca ma pot baza pe somaj deoarece am rate de platit si consider somajul ca o minima plasa de siguranta pana imi gasesc altceva de munca .
Discuție Somaj dupa CFP
buna ziua.

firma unde lucrez o duce mai greu in perioada aceasta cu lucrarile (constructii).
patronii vor ca salariatii sa faca cerere de concediu fara salar pentru 2 saptamani , 1 luna etc
daca dupa cfs nu se dau drumul la lucrari si le zic sa ma dea in somaj,imi afecteaza faptul ca am stat in cfs 1 luna dreptul de a intra in somaj ( cotizatie ultimile 12 luni)?
Răspuns la discuția concediu de odihna
Am facut cerere pentru efectuarea zilelor de concediu ramase neefectuate .Daca nu mi-o aproba fac o sesizare la ITM caci mai am si 2 luni cu 10 ore pe zi si 8 ore in zilele de sambata lucrate, la care nu mi-a platit decat programul normal de 8 ore (40 ore pe saptamana).
Oricum multumesc tuturor pentru bunavointa de a ma ajuta cu un sfat ,va doresc sarbatori fericite si o zi mai buna decat cea de ieri si mai proasta decat cea de maine .
Răspuns la discuția concediu de odihna
Banuiesc ca este o gluma . Crezi ca eu nu vreau sa am concediu ca toata lumea ? De zece ani de cand lucrez la firma asta (1999) ,doar din 2007 am norocul sa fac concediile in luna ianuarie("o placere deosebita" ) .Pana atunci nici nu apucam sa le fac imi dadeau banii in mana si bagam munca ca "mig-ul in picaj" .
Buna ziua,
Eu si oamenii din subordine am mai avea de executat un rest de 15 zile concediu odihna din anul 2009. In luna ianuarie 2010 am fost chemati la munca din concediu cu rechemari (s-a intrerupt concediul dupa 7 zile ).Intrebarea este : mai avem dreptul sa ne luam zilele restante de concediu pe 2009? Si pe urma sa luam zilele de concediu din 2010 sau ne trimit direct in concediu din anul 2010 iar cele pe 2009 raman "pentru patrie si popor".