avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate Corina_FG

Activitate Corina_FG

Lucrez la un magazin al unei firme de produse din carne. In orasul meu, sunt doua magazine, cel la care nu lucrez se va inchide. Seful direct mi-a cerut sa-mi "bag preaviz" ca trebuie sa vina celelalte, de la magazinul care se inchide, ca au mai multa vechime. Ma ameninta ca daca "nu-mi bag preaviz", ma va da afara cu desfacerea disciplinara a contractului de munca, ca-mi poate el gasi nod in papura, ca nimeni nu-i perfect. Exemplu: ca m-a prins fara boneta, de doua ori; ca au scazut vanzarile fata de lunile trecute - seful zice ca din cauza personalului. Ce sa fac? Eu as vrea sa raman totusi aici, nu am alt loc de munca momentan.
Răspuns la discuția Vecin lipsit de bun simt
Incercati sa luati un caine de paza care sa interzica accesul strainilor in curte.
Răspuns la discuția Datorie la banca
Multumesc utilizatorilor care mi-au raspuns; speram sa se implice si un profesionist :)
Răspuns la discuția Datorie la banca
Va multumesc pentru raspunsuri, dar ce se poate spune despre ce am scris mai jos?
Am o experienta neplacuta cu alta banca: am ramas fara nici un ban in cont, din banii de salariu. Cred ca e ilegal ce-au facut.

De aceea as dori sa stiu daca salariul poate fi virat direct de catre angajator, in contul bancar al altei persoane.


Am un credit la o banca pe care nu l-am achitat luna de luna; creditul a devenit scadent anticipat si datoria mea a preluat-o o firma de recuperari creante. Mi-am gasit un loc de munca si as vrea sa stiu ce procent maxim imi poate lua banca/firma din salar, in mod automat, in cazul in care ma actioneaza in judecata.
Din cate stiu, fara o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, nimeni nu se poate atinge de salar. Am o experienta neplacuta cu alta banca: am ramas fara nici un ban in cont, din banii de salariu. Cred ca e ilegal ce-au facut.
De aceea as dori sa stiu daca salariul poate fi virat direct de catre angajator, in contul bancar al altei persoane.
Va multumesc.
Mi-am depus dosarul pentru ajutor de incalzire si am primit ajutor pe luna noiembrie 2010 in valaore de 162; factura de la EON este in valaore de 145 lei, din care eu voi plati 75 restul fiind acoperit de ajutorul de incalzire; intreband la EON de ce nu se acopera TOATA suma, mi s-a raspuns ca asa este prevazut in OUG 57/30.08.2006 si ca DOAR pentru consumuri mari se acopera integral, in acest fel, ei - EON, incurajand consumul. Cum este corect? Ce prevede OUG 57/2006 in acest sens?
Va multumesc.
Am luat 3 credite de la 3 banci; la una dinttre ele, nu am reusit sa platesc decat 20% din credit (n-am mai platit de 2 ani); banca a "vandut" creanta unei firme de recuperare credite; firma ma cauta telefonic si prin somatii pentru a-si recupera banii; sunt somera si nu am bani. Nu am proprietati imobiliare ci doar obiecte casnice - locuiesc la un unchi, impreuna cu fiul meu (sunt divortata).
Care este cel mai negru scenariu ce mi se poate intampla?
Ce trebuie sa fac eu?
Va multumesc.