avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate lizueli

Activitate lizueli

Va multumesc!
Buna ziua tuturor!
Supun atentiei dvs. si totodata rog sfaturi/pareri pentru urmatoarea situatie, raportate la dispozitiile noului Cod civil in ceea ce priveste tagada paternitatii:
Copilul este nascut in timpul casatoriei si atat mama cat si tatal stiu ca tatal biologic este alt barbat.
Intre timp parintii copilului au divortat.
Atat parintii copilului (din certificatul de nastere) cat si tatal biologic sunt de acord sa introduca actiunea in tagada paternitatii.

Noi ne-am gandit ca tatal biologic sa introduca actiunea in tagada paternitatii impotriva fosotului sot al mamei si impotriva copilului, conform art. 429 Cod civil.
1. Am proceda corect?
2. Daca fostul sot al mamei recunoaste in fata instantei ca nu este tatal copilului si ca stie cu certitudine ca tatal biologic este reclamantul, se mai impune testul ADN?
Binenteles ca atat tatal biologic cat si mama copilului vor declara in fata instantei acelasi lucru.
3. Am putea formula in actiunea in tagada paternitatii si urmatoarele ?:

-solicitarea de recunoastere a copilului de catre tatal biologic
- incuviintare pentru ca in urma celor de mai sus copilul sa poarte numele tatalui biologic.
4. Care este instanta competenta?
4. Considerati ca mai trebuie facut si alt demers in afara celor de mai sus?
P.S. Deoarece situatia financiara nu ne permite angajarea unui avocat am fi foarte recunoscatori pentru parerile dvs.
Multumim !
sigur ca au dat Incheiere...
1. Au spus ca cererea de intabulare nu a fost intocmita conform Ord 634/2006 si documentatia nu poate fi receptionata, fapt neadevarat si combatut de mine in plangere.
2. au constatat initial suprapunere virtuala pe server, apoi in urma verificarii pe teren a situatiei ( pentru ca NICIODATA cred ca nu vor remedia din oficiu o greseala facuta de ei) au concluzionat ca suprapunerea este reala, ceea ce este total eronat.
Ca sa nu ma repet, va rog sa cititi si celalalt subiect pe care l-am postat "probe in instanta -plangere OCPI".
Daca este cineva interesat, pot intra in detalii.
Speta este pe OCPI Brasov.

Multumesc pentru raspunsuri si interes.

Răspuns la discuția Probe in instanta - plangere OCPI
Multumesc tuturor ptr raspunsuri.
Am retinut totusi de la u.b.i.k. si din lecturarea unor spete ca nu ma pot folosi decat de inscrisuri.
Oricum,as zice ca situatia frizeaza imposibilul dar in RO chiar si imposibilul este posibil.
Spun asta pentru ca dupa ce OCPI( de Brasov este vb) a constatat suprapunerea virtuala pe serverul lor, s-a procedat la verificarea pe teren a situatiei.
Si ce sa vezi! Inspectorul desemnat cu verificarea ( este o ea, nu dau nume ca Bv este mic si inca nu am intabulat X-( ) a tras concluzia ca suprapunerea este de-a dreptul reala.... motivand cu art. 27 din Ord 634/2006-
"lipsa materializarii limitelor imobilelor x si y".
Mi se pare normal sa fiu indignata, in conditiile in care respectivele imobile sunt drumuri de acces care fac legatura cu alt drum de acces.
mai mult decat atat parcela care trebuie intabulata Nu are limita comuna cu nici unul din imobilele invocate de d-na inspector OCPI.
Nu stiu daca se intelege ceva din relatarea mea, ar trebui sa intru in detalii...
Oricum daca este cineva interesat de subiect si de cum se va finaliza plangerea mea in instanta, sa posteze mes.
Cu toate studiile mele juridice, cred ca voi avea nevoie de un avocat bazat in materie de C.F.
Trebuie sa fac o plangere impotriva unei Incheieri de respingere a intabularii.
Ce probe pot fi cerute in instanta in afara de inscrisuri?
Ce pot sa solicit instantei?
Sa anuleze Incheierea de respingere?
Pot cere si reexaminarea cererii de intabulare?
Pot cere sa dispuna masuri concrete in sarcina OCPI?
Am mai vb cu cineva caruia i s-a admis plangerea si nu a putut sa o puna in executare. Cu alte cuvinte nu a rezolvat nimic chiar daca instanta i-a dat dreptate.
Multumesc ptr eventuale indrumari.
1. In cadrul unei plangeri impotriva Incheierii de respingere OCPI ce probe pot fi solicitate, in instanta, in afara de inscrisuri?
2. Pot sa cer introducerea in cauza a vecinilor cu care ma suprapun virtual ( doar pe serverul OCPI)?
Multumesc anticipat.