Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plangere OCPI- impotriva Incheierii de respingere a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plangere OCPI- impotriva Incheierii de respingere a intabularii

Trebuie sa fac o plangere impotriva unei Incheieri de respingere a intabularii.
Ce probe pot fi cerute in instanta in afara de inscrisuri?
Ce pot sa solicit instantei?
Sa anuleze Incheierea de respingere?
Pot cere si reexaminarea cererii de intabulare?
Pot cere sa dispuna masuri concrete in sarcina OCPI?
Am mai vb cu cineva caruia i s-a admis plangerea si nu a putut sa o puna in executare. Cu alte cuvinte nu a rezolvat nimic chiar daca instanta i-a dat dreptate.
Multumesc ptr eventuale indrumari.
In temeiul art 22 din L nr 7/1996 formulati plangere impotriva impotriva incheierii de respingere a intabularii pronuntata de OCPI
OCPI in conformitate cu decizia ICCJ nu are calitate procesuala,astfel incat instanta ca cita numai petentul reclamant,urmand a solicita relatii de la OCPI
In final ,dupa coroborarea motivelor actiunii ,analizarea documentatiei anexate si a raspunsului emis de OCPI,instanta urmeaza sa se pronunte prin hotarare,dispunand obligatiile in sarcina acesteia
...prima data faceti cerere de reexaminare la ocpi si apoi dupa va adresati instantei de judecata...
si pe ce motiv vi s-a respins cererea de intabulare?
nu vi s-a dat o incheiere de completare?
sigur ca au dat Incheiere...
1. Au spus ca cererea de intabulare nu a fost intocmita conform Ord 634/2006 si documentatia nu poate fi receptionata, fapt neadevarat si combatut de mine in plangere.
2. au constatat initial suprapunere virtuala pe server, apoi in urma verificarii pe teren a situatiei ( pentru ca NICIODATA cred ca nu vor remedia din oficiu o greseala facuta de ei) au concluzionat ca suprapunerea este reala, ceea ce este total eronat.
Ca sa nu ma repet, va rog sa cititi si celalalt subiect pe care l-am postat "probe in instanta -plangere OCPI".
Daca este cineva interesat, pot intra in detalii.
Speta este pe OCPI Brasov.

Multumesc pentru raspunsuri si interes.