avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate nikilapa86

Activitate nikilapa86

Buna ziua! D-le sotia a facut cerere ptr. crestere copil in 1980, in 1983 a nascut altul, in 1985 a nascut altul, eram pe timpul lui Ceausescu daca nu v-ati dat seama inca! Adevarul este ca nu a mai lucrat pina in 2008 ! Nu a mai revenit in fosta unitate care intre timp s-a si desfiintat! Nelamurirea este daca poate beneficia de vechime la pensionarea limita de virsta?
Intre timp nascuse inca o data in 1983, deci la trei ani de la intrerupere!
Nu, nu a mai lucrat!
Buna ziua! Doresc o lamurire intr-o problema!
Sotia mea a facut cerere de intrerupere a activitatii ptr. intretinere si crestere copil in anul 1980. In cartea de munca scrie asa: Intrerupt activitatea conform art.9 lit. K, alin. 2 combinat cu art.12 P CM crestere si intretinere copil. Mentionez ca ulterior s-a angajat la alta firma in anul 2008. As vrea sa stiu daca perioada aceea de intrerupere se ia in considerare la pensie, ma refer la legea veche!
Multumesc!
Buna ziua! Mai am o nelamurire! Am inteles ca stagiul militar se ia in considerare la vechime, ce n-am inteles este cum contribuie din punct de vedere financiar la pensie? Am inteles ca intregul stagiu ar fi cam 0,8 puncte?! Multumesc!
O mica nelamurire mai am! Stagiul M.O. se ia in considerare ca si vechime, am inteles. Ce n-am inteles este cum se calculeaza aceasta perioada, ca si punctaj, aduce ceva bani la pensie ca sa fiu mai clar! Am facut armata in 1977 un an si cinci luni! Am 44 de ani vechime! Va multumesc pentru eventuala lamurire!
Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca stagiul militar obligatoriu se ia in considerare la pensia de limita de virsta! Daca si cum se calculeaza? Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o femeie care a implinit 63 de ani dar nu are decit 14 ani lucrati, poate iesi la pensie si daca da, ce fel de pensie va avea?
Multumesc mult!
femeie 63 ani, 13 ani vechime lucrati, pot iesi la pensie?
Răspuns la discuția pensionare anticipata
Multumesc, asa stiam si eu ce ma nedumireste este de ce zice d-l Iulix_73 ca pot iesi la pensie dupa 9 luni de la implinirea a 60 de ani!