avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o femeie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o femeie care a implinit ...

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti si mie daca o femeie care a implinit 63 de ani dar nu are decit 14 ani lucrati, poate iesi la pensie si daca da, ce fel de pensie va avea?
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:19, 12 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu minim de cotizare de 15 ani pentru a beneficia de pensie, respectiv de indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 1000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia minima garantata Madalyna2011 Madalyna2011 Buna, am si eu o intrebare: daca o persoana a lucrat doar 2 ani si dupa aceea a stat in crestere copil, poate sa beneficieze de pensia minima garantata. ... (vezi toată discuția)
Cand sa-mi depun dosarul la casa de pensii? CYBORG CYBORG Buna seara! Am doua intrebari, as dori sa-mi raspundeti. 1.Am varsta de 63 de ani in 2017.Nascut in 9 iulie 1954. Este adevarat ca ies la pensie pt. ... (vezi toată discuția)
Buna seara . am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. ... Maiulian Maiulian Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. De ce nu pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)