avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. ...

Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. De ce nu pot iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:19, 16 Ianuarie 2024
Pentru că nu aveți cotizat la stat stagiul minim de 15 ani.
Mia zis cineva ca pot iesi chiar daca nu am 15 ani cotizati.precizez ca sunt femeie
Îmi pare rău că la vârsta de 65 ani n-aveți pensie, dar fără limita minimă de 15 ani stagiu de cotizare nu puteți beneficia de pensie.
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator

Maiulian-Spune:
Mia zis cineva ca pot iesi chiar daca nu am 15 ani cotizati.precizez ca sunt femeie
Aceasta informatie este o manipulare care apare aproape zilnic in presa.
Se refera la pensionarii de invaliditate care si-au deschis drepturule la o varsta mai inaintata si pana la implinirea varstei standard nu au reusit sa realizeze stagiul minim de cotizare(15 ani), dar in schimb au fost trecuti la limita de varsta cu un stagiu mai mic de 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate silviappp silviappp Sunt pensionar de invaliditate gradul 2 din mai 2001,am implinit pe 26 noiembrie 2013 55 de ani si conform legii 263\\2010 se poate iesi la pensie fara ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Mama mea poate beneficia de pensie minima avand 65 ani si aproape 9 ani lucrati Felicia74 Felicia74 A primit raspuns de la casa de pensii in ianuarie 2018 ca are nevoie de 13.si 5 luni vechime ea are numai 9 ani lucrati,acum lucreaza ca femeie de servici ca ... (vezi toată discuția)