Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. ...

Buna seara . Am 65 de ani împliniți si nu am 15 ani cotizati. De ce nu pot iesi la pensie?
Pentru că nu aveți cotizat la stat stagiul minim de 15 ani.
Mia zis cineva ca pot iesi chiar daca nu am 15 ani cotizati.precizez ca sunt femeie
Îmi pare rău că la vârsta de 65 ani n-aveți pensie, dar fără limita minimă de 15 ani stagiu de cotizare nu puteți beneficia de pensie.
Dapix, utilizator

Maiulian-Spune:
Mia zis cineva ca pot iesi chiar daca nu am 15 ani cotizati.precizez ca sunt femeie
Aceasta informatie este o manipulare care apare aproape zilnic in presa.
Se refera la pensionarii de invaliditate care si-au deschis drepturule la o varsta mai inaintata si pana la implinirea varstei standard nu au reusit sa realizeze stagiul minim de cotizare(15 ani), dar in schimb au fost trecuti la limita de varsta cu un stagiu mai mic de 15 ani.