avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate marius_geanina

Activitate marius_geanina

eu am apelat la o firma de proiectare in constructii, am platit vreo 70lei si a venit proiectantul si mi-a facut un releveu. acest releveu il depuneti la dosarul de credit si un exemplar la evaluator.

nu este necesar sa modificati nimic la cartea funciara, pt ca suprafata utila/ desfasurata este aceeasi. daca este afectata structura de rezistenta va va spune proiectantul, atunci veti avea mai multe dureri de cap.

mergeti la proiectant si vorbiti cu el, apoi cu banca. evaluatorul doar constata existenta in fapt a situatiei si apreciaza pretul.
Răspuns la discuția perimare ????
datoria nu este prescrisa clar. dar ...

incuviintarea la executare de ce sa nu fie perimata? au trecut 7luni in care creditorul nu a efectuat nici un act de executare. asta nu inteleg.

e mai rentabil sa angajez un avocat sau sa platesc cei vreo 20mil pe care mi solicita la creditor. in situatia data prefer sa dau banii unui avocat decat acelui creditor, dar nu vreau sa platesc pe ambii. sunt foarte suparata ca am platit acel credit, dupa calculele ce mi le-au facut ei si au inchis contractul si acum ... ma trezesc ca a ramas ceva de platit. nu mi se pare corect
Discuție perimare ????
s-a inceput executarea silita intr-un credit de nevoi personale, doar impotriva girantiilor, in conditiile in care creditul l-am achitat eu integral cu intarziere.

in luna aprilie 2011, s-a obtinut incuviintarea de la judecatorie. somatia a fost emisa in nov 2011 (dupa vreo 7luni de la obtinerea incuviintarii). nu am avut cunostinta despre aceasta somatie deoarece a fost facuta la vechiul domiciliu, desi creditorul stia despre adresa unde locuiesc defapt ( am acest buletin din 2009, cu acest buletin am platit lunar ratele si au facut o copie la dosarul de credit la momentul respectiv). La contractul de credit am avut 2 giranti, iar creditorul a decis sa puna poprire doar pe salariul unui girant (astfel am aflat de executare ca m-a cautat omul sa imi ceara banii inapoi).
executorul mi-a spus ca este vorba despre suma de 1660lei pt creditor plus 475lei cheltuieli de executare ( mi se par cam mari aceste cheltuieli de executare, avand in vedere valoarea datoriei care urma sa o recupereze).
cei 16mil cu siguranta sunt mai mult penalizari de intarziere ca a trecut 2 ani de cand am achitat anticipat creditul( daca o fi ramas vreo ramasita care nu am achitat-o ... desi am platit conform calcului doamnei de la credite sa fie zero). daca ma anuntau in vreun fel imi achitam mai repede datoria si cu siguranta plateam jumate sau mai putin din cat vor sa execute acuma.

1. sunt in termenul de contestatie, avand in vedere ca somatia nu s-a facut la adresa mea?
2. daca da, poate fi constata perimata executarea silita in cadrul contestatiei?
3. se va ridica poprirea de la girant? executorul spune ca nu se poate decat daca creditorul o cere, nu eu ca debitor ...
4. considerati ca creanta este certa?
5. somatia prin care se solicita plata intr-o zi (art 411 c.pr.civ)se trimite doare debitorului sau si girantilor?
6. era datoria creditorului sa anunte ca avem restanta inainte sa inceapa alte masuri? era o suma mica cred, pe care o puteam plati imediat, dar care s-a dublat/triplat in astepetarea creditorului sa mai acumulez penalizari
copii sunt plecati de peste 3 ani de acasa ... vin doar de sarbatori (pasti sau craciun cateva zile) si nu figureaza pe lista la intretinere decat 2 persoane

doar pe lista de la subventie figureaza 4 persoane, desi taxele se platesc la nr de persoane adica 2 persoane au pe apartamentul lor atat. La primarie, s-a aprobat cererea pt subventie intrucat la serviciul de asistenta sociala nu intereseaza pt cate persoane se plateste intretinerea, ci doar veniturile familiei
moral sau legal oare??

avem niste vecini in bloc care desi ambii soti lucreaza in fabrica pe vreo 800-900lei net fiecare plus tichete de masa si copii lor muncesc in strainatate ajutandu-i lunar cu bani au solicitat ajutor de incalzire de la primarie.
neincadrandu-se in limita de lege impusa pt aceste subventii, doamna a scos adeverinte de la administratia financiara pt copii plecati la munca in strainatate cum ca nu realizeaza venituri. astfel impartindu-se cele 2 salarii la 4 persoane, a rezultat un venit mai mic pe mebru de familie si au obtinut subventia.


moral nu este zic eu, dar oare legal este ??? acesti oameni ne rad zilnic in nas, si noi avem greutati si salarii de bugetar diminuate:((
Sunt oameni mai necajiti in bloc, oameni care cheltuie mai mult de jumatate din pensie pe medicamente ... iar statul ii ajuta tot pe acesti alcoolici? unde este dreptatea??:((