Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare releveu garsoniera, pentru vanzare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare releveu garsoniera, pentru vanzare

Buna seara,
Doresc sa cumpar o garsoniera prin "prima casa" insa am intampinat un obstacol la evaluare. Garsoniera a fost modificata, la modul ca s-a desfiintat o debara, si s-a deramat peretele dintre balcon si sufragerie (pe suprafata unde erau usa, geamuri si partea de jos unde era caloriferul). Aceste modificari nu apar in actualul releveu.
Ce pasi trebuie urmati (acte necesare, durata, unde tb apelat) si cam ce suma este necesara pentru a modifica releveul astfel incat sa exprime realitatea?

Multumesc anticipat!
eu am apelat la o firma de proiectare in constructii, am platit vreo 70lei si a venit proiectantul si mi-a facut un releveu. acest releveu il depuneti la dosarul de credit si un exemplar la evaluator.

nu este necesar sa modificati nimic la cartea funciara, pt ca suprafata utila/ desfasurata este aceeasi. daca este afectata structura de rezistenta va va spune proiectantul, atunci veti avea mai multe dureri de cap.

mergeti la proiectant si vorbiti cu el, apoi cu banca. evaluatorul doar constata existenta in fapt a situatiei si apreciaza pretul.
multumesc frumos! o sa contactez maine o firma de acest gen, sper sa se rezolve situatia cu bine :)
o seara frumoasa!
marius_geanina a scris:

eu am apelat la o firma de proiectare in constructii, am platit vreo 70lei si a venit proiectantul si mi-a facut un releveu. acest releveu il depuneti la dosarul de credit si un exemplar la evaluator.

nu este necesar sa modificati nimic la cartea funciara, pt ca suprafata utila/ desfasurata este aceeasi. daca este afectata structura de rezistenta va va spune proiectantul, atunci veti avea mai multe dureri de cap.

mergeti la proiectant si vorbiti cu el, apoi cu banca. evaluatorul doar constata existenta in fapt a situatiei si apreciaza pretul.

dvs. ati mai fost si la oficiu de cadastru cu noul releveu? banuiesc ca asa se face, sau a fost suficienta stampila proiectantului?
ma tem ca daca trebuie sa ajung si la oficiul de cadastru va dura f mult si se anuleaza tranzactia
plus ca pentru oficiu de cadastru sunt necesare autorizatia de modificare pereti si receptia lucrarii, iar proprietarul nu are aceste documente

va rog, cine are cunostinte despre situatia prezentata sa ma indrume ce sa fac.

multumesc mult!

suprafata locuintei nu se modifica. nu aveti treaba la cadastru, dvs il cumparati de gata asa cum este modificat. ati scos cf de informare,? daca nu exista diferente la suprafata prevazuta in cf ci cea reala din releveu e ok
daca nu afecteaza structura de rezistenta a blocului este suficienta stampila originala a proiectantului. sa aveti macar 4 exemplare originale la releveu
daca afecteaza structura de rezistenta atunci zidurile vor trebui refacute si consolitat blocul, altfel nu o sa va puna nimeni stampila. in cazul dvs va fi nevoie sa va gasiti alta locuinta in aceiasi bani pt ca nu aveti timp fiind un dosar de credit in asteptare

fiecare isi modernizeaza locuinta cum ii place, nu are treaba cadastrul cu modernizarile. Pt ziduri daramate fara autorizatie are treaba Inspectoratul de Stat in Constructii, mai ales daca este un zid care afecteaza structura de rezistenta ( doamne dereste un cutremur si cade blocul ca e subred fara acel zid). asta e toata chestia, sa nu piara bunul inainte sa platiti creditul.

evaluatorul are nevoie de releveu pt niste calcule tehnice care influenteaza pretul final de evaluare. dvs sunteti la mana proiectantului daca pune stampila sau nu
Buna ziua!

Desi mesajul dvs. e vechi, puteti sa-mi spuneti cu ce firma ati lucrat? Eu am aceeasi problema si nu reusesc sa gasesc pe cineva care sa inteleaga despre ce e vorba. Toti imi cer refacere cadastru, expertiza tehnica etc.

Multumesc