Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare releveu garsoniera, pentru vanzare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare releveu garsoniera, pentru vanzare

Buna seara,
Doresc sa cumpar o garsoniera prin "prima casa" insa am intampinat un obstacol la evaluare. Garsoniera a fost modificata, la modul ca s-a desfiintat o debara, si s-a deramat peretele dintre balcon si sufragerie (pe suprafata unde erau usa, geamuri si partea de jos unde era caloriferul). Aceste modificari nu apar in actualul releveu.
Ce pasi trebuie urmati (acte necesare, durata, unde tb apelat) si cam ce suma este necesara pentru a modifica releveul astfel incat sa exprime realitatea?

Multumesc anticipat!
marius_geanina a scris:

eu am apelat la o firma de proiectare in constructii, am platit vreo 70lei si a venit proiectantul si mi-a facut un releveu. acest releveu il depuneti la dosarul de credit si un exemplar la evaluator.

nu este necesar sa modificati nimic la cartea funciara, pt ca suprafata utila/ desfasurata este aceeasi. daca este afectata structura de rezistenta va va spune proiectantul, atunci veti avea mai multe dureri de cap.

mergeti la proiectant si vorbiti cu el, apoi cu banca. evaluatorul doar constata existenta in fapt a situatiei si apreciaza pretul.

La ce firma ati apelat? Nu gasesc pe nimeni care sa inteleaga problema. Multumesc