Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... daramare perete care nu afecteaza structura de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

daramare perete care nu afecteaza structura de rezistenta

Buna ziua,

Am inteles ca a aparut o reglementare relativ noua conform careia orice modificare in apartament trebuie avizata/autorizata etc., sub sanctiunea ca nu poti vinde respectiva locuinta, decat daca o aduci la starea de dinaintea intrarii in vigoare a legii.

In zilele care urmeaza vreau sa sparg un perete (dintre bucatarie si camara), perete din BCA - care nu afecteaza structura de rezistenta. Stiam ca astfel de modificari nu trebuie avizate/autorizate etc. pana cand am stat de vorba cu vecina care mi-a recomandat sa ma documentez in acest sens.

Cunoasteti o asemenea reglementare? Mai mult, pot fara nicio ingradire sa daram respectivul perete?

Multumesc.
Informati administratorul sau presedintele blocului, in scris, pentru orice modificare a apartamentului, chiar daca nu implica zidul de rezistenta. se va da aprobare . E ca sa nu aveti probleme , va scuteste de necazuri si cu cei de la primarie.. in caz de reclamatii.
Si daca blocul nu are asociatie de proprietari?
~ Conținut șters la cerere ~
Aici nu este vorba de zidurile comune, ci despre zidurile din apartamentul propriu pentru care nici administratorul, nici presedintele nu au a se amesteca in casa omului si nici sa dea aprobare, administratorul nici atat!

Pentru aceasta lucrare va trebuie numai autorizatia de la primarie, Serviciul Disciplina in Constructii