Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subventie obtinuta prin declaratii mincinoase
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subventie obtinuta prin declaratii mincinoase

moral sau legal oare??

avem niste vecini in bloc care desi ambii soti lucreaza in fabrica pe vreo 800-900lei net fiecare plus tichete de masa si copii lor muncesc in strainatate ajutandu-i lunar cu bani au solicitat ajutor de incalzire de la primarie.
neincadrandu-se in limita de lege impusa pt aceste subventii, doamna a scos adeverinte de la administratia financiara pt copii plecati la munca in strainatate cum ca nu realizeaza venituri. astfel impartindu-se cele 2 salarii la 4 persoane, a rezultat un venit mai mic pe mebru de familie si au obtinut subventia.

moral nu este zic eu, dar oare legal este ??? acesti oameni ne rad zilnic in nas, si noi avem greutati si salarii de bugetar diminuate:((
Sunt oameni mai necajiti in bloc, oameni care cheltuie mai mult de jumatate din pensie pe medicamente ... iar statul ii ajuta tot pe acesti alcoolici? unde este dreptatea??:((

Daca puteti dovedi afirmatiile dvs cu probe,puteti formula sesizare catre parchetul sau catre politia competente teritorial pentru a efectua cerecatri pe acest aspect.
Daca denuntul dvs nu isi dovedeste la randul temeiniciacei vizati de acesta pot formula impotriva dvs.plangere pentru denuntarea calomnioasa.,
platesc intretinere pt 4 persoane sau au scos copiii de la intretinere?
daca au facut cerere sa scoata copiii de la platat intretinerii , nu au cum impartii venitul lor la 4.
daca nu i-au scos de la intretinere si ei nu mai stau, ies cu cheltuiala tot pe acolo
daca au facut cerere de reducere, nu e musai sa fie acceptata
copii sunt plecati de peste 3 ani de acasa ... vin doar de sarbatori (pasti sau craciun cateva zile) si nu figureaza pe lista la intretinere decat 2 persoane

doar pe lista de la subventie figureaza 4 persoane, desi taxele se platesc la nr de persoane adica 2 persoane au pe apartamentul lor atat. La primarie, s-a aprobat cererea pt subventie intrucat la serviciul de asistenta sociala nu intereseaza pt cate persoane se plateste intretinerea, ci doar veniturile familiei
Daca au dat declaratii mincinoase si-au asumat un risc.
Dvs. lasati oamenii in pace, fiecare e liber sa faca ce vrea.
Vedeti-va de treaba dvs.
Avand in vedere declaratiile pe proprie raspundere,in caz de verificare si coindirmare aspecte sesizate,urmeaza sa raspunda in fata legii pentru incalcarea acesteia
Prevederea in vigoare priveste strict suma financiara obtinuta in luna anterioara cererii,fara a face trimiterecatre sume acordate de rude,din strainatate ,etc.