avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2004 soluții astăzi
Forum Activitate elena badea

Activitate elena badea

Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,
va rog sa-mi spuna cineva cum pot iesi dintr-o societate,fiind asociat cu 50%, care sunt pasii de urmat.Societatea are datorii la stat,care sunt facute de asociatul meu, eu fiind pensionat de vreo 8 ani, si nu am mai participat la activitatea firmei,ramanand doar cu numele in societate.Mentionez ca sediul societatii este la mine acasa.Asociatul este de acord sa ma retrag din societate.Nu vreau sa raspund eu pentru datoriile firmei.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Buna ziua.Va rog sa-mi spuna cineva daca stie, care este realitatea despre zvonurile de pe litoral, despre controalele pe care le va efectua ministerul turismului in vara aceasta, vizate fiind persoanele fizice care inchiriaza camere la turisti.Si cat de grav este.Se mai poate plati impozit ca si persoana fizica ?Va multumesc.
Răspuns la discuția cum rezolva Opc-ul o reclamatie
Multumesc pentru sfat.Asa este, ar fi mult mai usor sa repar singura.Intrebarea mea este atunci de ce am facut lucrarea cu o firma, adica legal, cand era mult mai usor sa o fac la negru si ma costa mult mai putin, chiar la un sfert din cat am platit ?De ce trebuie sa tac si sa accept bataia de joc? Am sa dau firma in judecata si am sa cer daune morale si materiale.
Va multumesc.
Răspuns la discuția cum rezolva Opc-ul o reclamatie
Multumesc pentru raspuns.
Cand sa facut lucrarea, conditia firmei in cauza a fost ca, cosul de fum sa fie construit si tencuit, lucrul pe care l-am si facut.Conditia fost pusa verbal, in contract nu se specifica nimic referitor la cosul de fum.
Am semnat un contract care contine: -obiectul contractului este vanzarea si punerea in opera de materiale de constructii pentru lucrari de invelitori, sarpante si terase la constructii; -valoarea contractului care sa achitat in avans 100%;-garantia acordata de vanzator pentru executarea invelitorii cu panouri tip tigla metalica este de 5 ani de la data efectuarii receptiei;-nota speciala in contract :in cazul mansardelor locuibile, recomanda izolarea termica cu vata minerala, lucru pe care l-am si facut nu numai cu vata minerala cu folie anticondens dar si cu polistiren.
Va rog un sfat.Va multumesc.
Am angajat o firma sa achizitioneze si sa monteze tabla pe acoperis, cu care am incheiat un contract prin care mi se da o garantie, la montaj,de 5 ani.Dupa 1 an(tabla a fost montata in 2008) au aparut infiltratii de apa pe la incheietura tablei cu cosul de fum.Am contactat firma respectiva solicitand remedierea defectiunii.Aceasta a refuzat total, motivand faptul ca este devina cosul de fum(construit din caramida speciala de cos din argila arsa), si nu garnitura pusa de ei.Fapt care m-a determinat sa fac reclamatie la O.P.C. C-ta.Iata raspunsul de la O.P.C.: "avand in vedere ca opiniile sunt diferite privind infiltratea apei in zona cosului de fum este necesara efectuarea unei expertize tehnice autorizate pentru stabilirea cauzelor in vederea remedierii".
Ce trebuie sa fac mai departe?
Pe cine sa dau in judecata?
Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc.