avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate bendisionesco

Activitate bendisionesco

Răspuns la discuția Neplata renta viagera
va multumesc frumos pentru raspuns! o zi cat mai buna!
Buna ziua,
Parintii mei au vandut mie si uneia dintre surori, ambele cu rezidenta si in strainatate, apartamentul cu clauza de uzufruct si renta viagera ( o parte din bani au fost achitati la data incheierii contractului).Renta viagera inseamna plata a 50€ pe luna , varsati din 2 in 2 luni in contul curent al parintilor. Sora mea , pentru un timp a respectat obligatia platii rentei viagere, apoi, acum 2 ani, suparandu-se pe mama, a incetat sa plateasca. Au facut pace si ea a achitat partea de renta viagera restanta. In acest an, incepand, in fapt, cu luna ianuarie, sora mea a decis sa nu mai pateasca. Au fost inutile tentativele de mediere, ea refuzand inclusiv sa vorbeasca cu mine sau cu parintii nostri. Precizez ca parintii au pensii foarte mici si ca, cei 100€ pe care au continui sa-i trimit la fiecare 2 luni, nu sunt suficienti. In afara de renta viagera eu ii ajut cat pot. As dori sa stiu daca, in baza noului cod civil, se poate cere rezilierea contractului in ceea ce o priveste pe sora mea, daca este obligatoriu/ de preferat sa facem asa numita punere de fapt in intarziere sau sa se procedeze direct cu citarea in judecata.
Va multumesc,
cu respect,
Bendis Ionesco
va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția contract de trust
dar acest contract poate fi aplicat si la persoanele fizice, nu? iar administratorul - trustee- poate fi si el unul dintre beneficiari ca si setlor? ce se intampla in cazul in care unul dintre subiectii trustului decedeaza sau devine incapabil - mai ales trustee- sa administreze bunul? se poate anula contractul de trust? ce se intampla daca unul dintre beneficiari decedeaza? se rediscuta contractul sa beneficiul revine distribuit in mod automatic intre ceilalti beneficiari?
multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția contract de trust
din cate stiu eu in iunie 2009 a fost deja aprobat contractul de trust de catre parlamentul romaniei, semana destul de mult cu legea din tarile cu jurisprudenta anglosaxona, dar nu am reusit sa am informatii detaliate... de fapt e o mare lipsa de info pe site-urile romanesti....nu doar la acest capitol
buna ziua tuturor,
as dori sa inteleg cum functioneaza contractul de trust
multumesc
buna ziua si va multumesc de urarea de bun venit!
da, sunt proprietara unui apartament inchiriat , si, ca un cetatean constient si cinstit, am inregistrat contractul la circa financiara si platesc impozit ; nu locuiesc in tara si am pierdut din vedere anumite schimbari, dar am auzit ca ar fi o lege care permite sa se deduca din venitul impozabil cifra cheltuita pentru inlocuirea ferestrelor din lemn ( am spus "scadent" pt ca erau cele din anul de fabricatie a blocului, cred de prin anii '70 si erau in conditii jalnice) cu ferestre termopan ; de asemenea, a fost schimbata usa cu o asa-numita usa- metalica la un alt apartament al carei nuda proprietate este 50% a mea iar parintii sunt uzufructuari;
multumesc antiucipat pentru raspuns
buna ziua, sunt un nou membru a forumului; as dori sa inteleg cum si daca mai este posibil sa deduc din impozitul pe care il platesc pentrru sumele percepute drept chirie (contract de inchiriere catre persoane fizice) cheltuielile sustinute pentru inlocuirea ferestrelor din lemn ( scadent) cu ferestre din termopan; cheltuielile au fost sustinute in 2010 si sunt documentate prin factura; in egala masura as dori sa stiu si daca usa metalica este deductibila.
multumesc