avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate gaby645

Activitate gaby645

un act din cele doua e fals , nu se poate ca in cartea de identitate sa fie un nume iar in certificat alt nume !!
buna ziua,
in 11.2009 am cumparat printr-un schimb un ford de la o persoana din harghita, am facut un schimb de masini , iam dat una neinmatriculata si mia dat una inmatriculata pe numele lui. am facut vanzare cumparare , mia trimis fisa de inmatricuare si fiscal, nu am mai trecut masina la financiar pe mine pt ca in ian 2010 am vandut amsina unei persoane din bacau !! nu am luat nici un act de la persoana din bacau , iam facut vanzare cumparare de pe mine pe el da a ramas la el, nu am decat numele lui !!
acum , ii ian 2011 ma dat in judecata solicitand urmatoarele lucruri :

1. sa constate judecatoria ca prin contractul de vanzare cumparare mi-a instrainat masina
2. ma obliga sa radiez masina sau in caz de refuz hotararea sa ii serveasca lui pt formalitatile de radiere
3. sa ii platesc impozitul achitat de el pe 2010 cu toate ca mia trimis fisa de radiere de la finante - deci nu ar avea ce plateasca ca era radiata de la finante.

ce am de facut in cazul asta?
ce se intampla daca nu ma prezint la instanta?

va multumesc tuturor
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
regimul de detentie se stabileste dupa perioada de detentie !
exista 4 tipuri de regimuri
1.deschis : pt pers cu condamnare de cel mult 1 an
2.semideschis: pentru pers cu condamnare de cel mult 5 ani
3. inchis : nu stiu exact aici incadrarea
4. maxima siguranta: la fel nu stiu incadrarea
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
multumesc mult , am trimis cerere ata la anp cat si la tulcea , a facut si el cerere si afacere , acum asteptam sa vedem efectul :) !! cheers
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
deci eu din punct de vedere legal nu am ce sa fac ? numai el poate solicita transferul?
Răspuns la discuția Transfer penitenciar
Buna ziua ,
In aceasi situatie sunt si eu , fratele meu a fost transferat de la iasi de la tulcea de la regim inchis la semideschis si as dori sa il transfere cat ami aproape de domiciliu , avand penitenciar cu regim semi-deschis la botosani !! cui trebuie sa ma adresez pentru ai facilita transferul catre un penitenciar mai aproape de domiciliu?
va multumesc
am martor proprietarul masinii acre a asistat la intreaga discutie, insa m-am lasat pagubas cu depusul plangerilor !!! e prea mult de umblat si presimt ca fara rost , aleg razbunarea :))
multumesc tuturor , pentru sprijinul acordat !!
am inteles,
astazi ma voi prezenta la judecatorie sa contest amenda iar la parchet pentru depunerea unei plangeri penale impotriva abuzului in serviciu !!
ma avantajeaza si cazul in care pot inlocui masura amenzii cu ce a avertismentului, dar am vreo sansa de castig? ce costuri presupune contestarea procesului verbal?
nu imi place sa pierd timpul degeaba de asta intreb daca exista vreo sansa de castig !!
Buna seara
In seara aceasta am fost oprit de un agent de circulatie cu un autoturism adus din germania cu numere de 5 zile valabile, dar nu aveam cartonasul de la numere si asigurarea rca la mine,
mi s-a spus ca sunt pasibil de amenda de la 360 ron pana la 1200 ron si i-am prezentat actele masinii in 15 minute rugand pe cineva sa mi le aduca, in acest timp pana la prezentarea actelor agentul de politie mi-a completat procesul verbal si motivand un conflict mai vechi ce la avut cu un frate de al meu mi-a dat amenda 360 ron in loc de avertisment !!! am semnat procesul verbal la mentiuni fiind scris 'nu am obiectii", actele i le-am prezentat si au fost verificate !!!
mentionez ca in tot acest timp cat am fost oprit si explicandu`mi agentul faza pentru care am luat amenda si nu avertisment , a fost prezent langa mine si un martor, proprietarul masinii !!
intrebarea mea este daca mai pof face ceva sa contest amenda , daca mai e vreo sansa !!
multumesc frumos