avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian M

Activitate Cristian M

Răspuns la discuția Partaj inscrisuri false...
Multumesc pentru raspuns tuturor, am inteles ce am de facut...
O sa contactez un avocat ...
Răspuns la discuția partaj
Nu va suparati fostul sot era domnul doctor Resiga cu cabinetul la Baba novac...?
Multumesc pentru raspuns, ...onorarii-le experti-lor au fost platite exact cum a
hotarit instanta ( caci nu faceau lucrarea ) ca sa fiu mai explicit in noua situatie
voi fi obligat sa platesc taxa de timbru la valorile astea nu am bani...? nu mai continua partajul...?
Răspuns la discuția Partaj inscrisuri false...
Multumesc de raspuns, dar nu inteleg eu ce dovezi sa aduc...daca eu nu am vazut acesti bani...iar instanta nu a specificat daca ia in calcul aceste declaratii...cum poate avocatul pe care ,,nu-l am'' sa ceara un interogatoriu daca cei care au imprumutat nu au facut o hirtie scisa sa participe la masa partajabila...? Adica
pe parcursul desfasurarii procesului poate veni ,,oricine sa ceara bani'' iar mie
ca pirit nu am mai putut dupa primul termen cind a inceput partajul sa solicit o cota mai mare de 50 % caci mi-a trecut dreptul...?
Buna ziua, va dog sa ma lamuriti daca am inteles bine...Intr-un proces de partaj
reclamantul acerut 75 % din ,,masa partajabila'' platind o taxa de timbru la o valoare
declarata mai diminuata fictiva.... la imobile inainte de evaluarea expertului,auto si
bunuri mobile...piritul ( eu ) nu am dorit expertiza...instanta a hotarit sa plateasca
expertiza aoto si imobiliara 100% reclamanta, iar cea ,,bunuri mobile'' 50-50 %..
La ultimul termen reclamanta a ajuns la impartela la 50-50 %..cred ca fortata de
taxa de timbru si onorariu avocat.....Suma finala adunata de la cele 3 expertize
ma refer la masa de partaj a ajuns la 540.000 euro..1.Acum daca partajul este de
50-50 % se mai recupereaza taxa de timbru platita...sau de fapt se mai plateste
la noua valoare aparuta dupa expertize ? 2.Eu ca pirit in noua situatie si noua lege
care a aparut acum,dar procesul a inceput inainte de noua lege voi avea ceva de platit la taxa de timbru ? 3.Problema este ca nu am venituri,nu am servici,nu muncesc la negru...traiesc din suport familial de la rude sper pina la incheierea..
partajului..Ma poate instanta obliga sa platesc taxa de timbru daca nu am venituri ? Va multumesc...!
Buna ziua, am o intrebare... Intr-un proces de partaj reclamanta introduce dupa efectuarea expertizei auto si bunuri...mai este cea imobiliara a unor declarati
de imprumut de la rude batute la masina si semnate de 2 martori in numar de 3
in suma toala de 55.000 euro ( 15..15...25.. ) datate mai 2006 cind eram casatorit
dar pe acel inscris de imprumut nu apare numele meu si nici semnatura...iar procesul de partaj a inceput in 2010 primavara....Reclamanta sustine ca s-a
imprumutat pentru a finaliza si contribui la constructia unei case aflata in partaj..
Imprumuturile sunt fictive...nu sunt prin cont bancar, nu are dovada de schimb valutar doar aceste declarati..1.Poate instanta sa le ia in cosiderare si sa ma puna sa platesc 50 % din valoare..?
Fara ca eu sa apar undeva pe acele declaratii...Cei care sustin ca au dat imprumutul stiau ca este casatorita...nu aveam servici...ea cistiga 500 eur/luna
( pe ce baza ar fii dat imprumutul ) ...
2.Pot face plingere penala impotriva acestui grup infractional 9 persoane care inconstienti au semnat o hirtie de imprumut falsa pentru a ma insela la partaj...?X-(