avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate strainu_l

Activitate strainu_l

Da detinea placute de inmatriculare !!!!
Buna ziua mi s-a ridacat masina dintr-o paracare din fata blocului fara a primi nici un aviz si fara ca masina sa impedice desfasurarea traficului....Motivul zic ei este pt ca au primit o reclamatie de la un vecin ca masina este parasita....ce este drept masina nu am mai mutato din parcare de 2 ani....insa nu am primit nici o instintare de la ei ca ar trebui sa o mut.....mi se pare un abuz....ce pot sa fac ???HELP....multumesc frumos !!!
Răspuns la discuția PROCES FIRMA ANGLIA
Nu am semnat nimic cu ei....am achizitionat obiectul de pe site si la momentul cand masina a ridicat motorul de la ei, i-au dat soferului un fel de document cu regim special unde este scris numele meu nr de masina care l-a ridicat ,cilindrii motorului initial achizitionat de mine adica 2000 si suma platita...mentionez ca am luat legatura cu ei si sunt deacord sa plateasca contravaloarea motorului dar nu si transportul platit de mine.....as vrea sa stiu ce sanse am,cat ar dura un astfel de proces si daca imi puteti recomanda un avocat specializat pe astfel de litigii????...motivul pentru care vreau sa intentez acest proces este faptul ca din momentul achizitii motorului masina a fost blocata in service timp de mai bine de 2 luni. De asemenea suma de bani platita pe motor as fi putut sa o folosesc pt a rezolva problema pe alte cai...multumesc frumos
Buna ziua, la sfarsitul lunii noiembrie am achizitionat un motor de masina din Londra prin intermediul site-ului ebay, am trimis o masina sa il ridice, iar cei de acolo au gresit si au trimis un alt motor cu alte caracteristici...mentionez ca am chitanta de la ei cu codul motorului pe care trebuia sa il primesc unde este precizata si garantia din partea lor de 2 luni....as vrea sa ii dau in judecata daca este posibil sa imi recuperez banii atat pe transport cat si pe motor.
Precizez ca am deschis o reclamatie pe site-ul ebay.

[Va rog nu mai scrieti cu majuscule, se citeste greu si este impotriva Regulamentului de postare. Multumesc pentru intelegere]
IN LUNA LUI IANUARIE MERGAND LA GHISEUL TAXA DE POLUARE,PT A CERE O INFORMATIE IN CEEA CE PRIVESTE DEPUNEREA ACTELOR,PT A MI SE INREGISTRA MASINA ADUSA IN LUNA LUI OCTOMBRIE 2010 LA TAXA AUTO DIN 2010.AM PRIMIT O INFORMATIE GRESITA DIN PARTEA FUNCTIONARULUI DE LA GHISEUL TAXEI DE POLUARE, SI ANUME CA NU VOI PUTEA INREGISTRA MASINA FARA CARTEA DE LA RAR....MENTIONEZ CA MASINA AM ADUS-O DIN ITALIA IN LUNA OCTOMBRIE A ANULUI 2010 IN STARE AVARIATA....NEAVAND POSIBILITATEA SA REPAR MASINA PANA LA DATA DE 31 IANUARIE ULTIMUL TERMEN AL PROIECTULUI DE LEGE IN CEEA CE PRIVESTE INREGISTRAREA MASINILOR ADUSE INAINTE DE 31 DECEMBRIE 2010 LA VECHEA TAXA.NU AM DEPUS ACTELE MASINII DIN CAUZA INFORMATIE DATE DE FUNCTIONARUL DE LA GHISEUL TAXA DE POLUARE.....PE DATA DE 11 FEBRUARIE AM AFLAT DE LA UN PRIETEN CA ERA POSIBIL SA DEPUN ACTELE SI FARA A AVEA RAR-UL FACUT...AM LUAT LEGATURA CU DIRECTOAREA BIROULUI IMPOZITE SI TAXE PREZENTANDUI SITUATIA MEA,ACEASTA MA INFORMAT CA IN MOMENTUL ACESTA EU POT FACE O CERERE LA REGISTRATURA IN CEEA CE PRIVESTE CAZUL MEU...MENTIONEZ CA FUNCTIONARUL A NEGAT ABSOLUT TOT............CE ANUME AS PUTEA FACE IN CAZUL ASTA?....IAR DACA VA TREBUI SA FAC VREO CERERE CUM AR TREBUI SA FIE ACEASTA?
Răspuns la discuția Taxa auto 2011
Multumesc mult domnului avocat pt. informatie.......intrebarea e cand vom sti exact forma finala a proiectului.....pt ca dovezile sunt....acum numai sa le si accepte.....Cu stima Daniel
Discuție Taxa auto 2011
Buna seara......din pacate off.ul meu se leaga tot de traditionala taxa auto.Intrebarea mea este cum as putea sa demonstrezi autoritatilor Romane, ca masina cumparata din Italia in luna octombrie a acestui an.....a intrat in tara pe data de 15 octombrie 2010....va pun aceasta intrebare pt ca....am inteles ca pe 1 ianuarie 2011 taxa de prima inmatriculare se va mari si nu am cum sa o inmatriculez pana atunci....iar in momentul cand ma voi prezenta la ghiseul de la finante la cea mai draguta doamna de acolo....as vrea sa nu imi calculeze noua taxa, ci pe cea in vigoare cand am intrat cu masina in iubita noastra Tara.....Cu stima Daniel