avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate dan_mihutiu

Activitate dan_mihutiu

Sotia s-a autorizat pe psihologie clinica ... si poate lucra doar in unitatile sanitare, camine de batrani etc. Avand deja un loc de munca nu se poate angaja cu norma intreaga dar merge cu contract de colaborare pentru o jumatate de norma; pentru a incheia un contract de colaborare ea trebuie sa infiinteze un PFA (asa stim noi, poate gresim). Cabinet individual nu poate deschide inca pentru ca este sub supervizare
Sotia mea tocmai s-a inscris in Colegiul Psihologilor din Romania. Nu poti profesa in domeniu daca nu esti inscris in colegiu. Problema este ca deocamdata nu are unde profesa in acest domeniu dar ne-am gandit sa pregatim terenul in acest sens, adica sa depunem documentatia necesara pentru obtinerea unui PFA si apoi, pentru a nu plati cotizatii degeaba la stat (CAS, CASS etc.) sa-i suspendam activitatea pana la momentul in care va gasi un loc de munca in domeniu si atunci sa reactivam PFA-ul. Sotia mea lucreaza in prezent in alt domeniu si am gandit formula cu PFA-ul pentru un eventual contract de colaborare part-time.
Răspuns la discuția nelamurire succesiune
Terenul a fost introdus intr-o asociatie inca de pe vremea cand traia socrul meu si de ridicarea produselor cuvenite dupa teren se ocupau nepotii socrului. Noi (eu cu sotia si soacra) am evitat sa mergem pe acolo intrucat erau vesnic certuri intre rudele socrului referitoare la avere. Acum acea asociatie unde este terenul este gestionata, cumparata (nu stiu exact) de niste italieni. Unul din mostenitorii surorii socrului meu a deschis actiune in instanta (asta stiu de la ei). Nu stiu ce contine actiunea intrucat pe soacra mea au anuntat-o telefonic rudele socrului ca trebuie sa se prezinte la instanta. Noi n-am primit nimic oficial acasa (locuim la cca 50 km de zona unde este terenul). Acum, daca tot este proces pe rol, probabil pentru iesire din indiviziune, am hotarat si noi ca este cazul s-o clarificam odata cu acel teren. Curiozitatea mea este daca soacra mai are dreptul la acel teren.
Răspuns la discuția nelamurire succesiune
Multumesc pentru sinceritate. Este foarte adevarat ceea ce spuneti dumneavoastra. Eu voiam doar sa aflu daca exista vreo sansa ca soacra sa obtina parte din terenul care i se cuvine (sau i s-ar fi cuvenit).
Răspuns la discuția nelamurire succesiune
Nu mai traiesc. Are in viata doar nepoti de frati sau copii de-ai acestora
Răspuns la discuția nelamurire succesiune
Socrul si soacra detineau o casa pe care, in anul 1995 (anterior decesului socrului)prin contract de intretinere, au transferat dreptul de proprietate asupra casei, mie si sotiei mele, cu intabulare din 1995. Soacra locuieste cu mine si sotia in aceasta casa. Dupa intabularea casei toate utilitatile si serviciile le-am trecut pe numele meu, eu suportand cheltuielile, inclusiv impozitele.
La instanta este suficient ca soacra sa declare ca a acceptat tacit mostenirea sau trebuie sa si dovedeasca acest lucru?
Socrul meu a decedat in anul 1998. Soacra mea, care traieste inca, avea dintr-o casnicie anterioara doua fete, fete neinfiate de socrul meu. Si socrul meu a mai fost casatorit dar nu a avut copii cu niciuna dintre sotii. Socrul meu a mostenit impreuna cu o sora de-a lui (decedata si ea de vreo doi ani) un teren. Proprietatea asupra acelui teren o dovedea socrul si sora lui printr-o adeverinta eliberata de primarie, in anii 90, eliberata conform Legii 18/1991, adeverinta pe care erau mentionati ca proprietari amandoi (socrul si sora lui). Soacra mea nu a deschis succesiune in sase luni. Urmasii surorii socrului meu au deschis proces in instanta pentru clarificarea succesiunii si este chemata si soacra mea la proces. Intrebarea este: mai poate soacra mea sa pretinda vreun drept asupra acelui teren, in calitate de sotie supravietuitoare daca nu a deschis succesiunea in 6 luni?
Răspuns la discuția Amenintare
Am uitat sa va spun ceva. Nimeni nu este mic si neinsemnat. Toti suntem egali doar ca unii se simt "mai egali" decat altii. Si, in definitiv, "buturuga mica rastoarna carul mare". Ganditi pozitiv !!!!!
Răspuns la discuția Amenintare
Ema28 a scris:

dan_mihutiu a scris:

Ema28 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri,cam la asta ma gandeam si eu,chiar daca nu cunosc legea foarte bine,cat de cat am habar de una alta.Ma intrebam ce pot face in cazul in care domnul agent nu ia masuri cu plangerea mea pentru amenintare?Asta era intentia lui clara,iar eu sunt singura aici in oras,locuiesc in chirie si incerc sa am un trai decent fara evenimente deosebite,doar ca sincer ma tem pentru siguranta mea,date fiind amenintariile doamnei si ale rudelor dansei,le cred in stare sa treaca la fapte iar pe mine cine ma va apara,daca nici politia nu ma crede si nu e de partea mea?

Politia nu trebuie sa fie de partea dumneavoastra, politia trebuie sa fie impartiala. Faptul ca dumneavoastra ati reclamat prima nu inseamna ca dumneavoastra aveti dreptate. Politistul trebuie sa adune probe in sprijinul aflarii adevarului si nu pentru a apara sau acuza vreuna din parti.
[/quote]

Tocmai aceasta e problema,domnul agent care mi-a luat decalaratia nu parea a fii deloc obiectiv,dimpotriva,fara sa ma cunoasca,fara sa fii avut vreun contact de orice fel cu mine inainte,venise parca cu"tema facuta" si sustinea sus si tare partea celor pe care i-am reclamat spunandu-mi in fata chiar ca nu ma crede si nu crede ca ceea ce am scris e adevarat sau ca plangerea mea are baze reale.Asta m-a socat.Normal ca politia trebuie sa fie impartiala,trebuie sa afle adevarul,cat se poate.Tocmai de aceea am apelat la dansii,pentru ca ma tem sincer pentru siguranta mea si mai mult cer dreptate.Sunt "mica si neansemnata" dar asta nu inseamna ca accept sa fiu nedreptatita in vreun fel.

Asta este altceva. Daca dumneavoastra considerati ca acesta este partinitor puteti sa va prezentati la seful politiei unde lucreaza acel agent si sa solicitati ca plangerea dumneavoastra sa fie repartizata pentru solutionare altui lucrator de politie mentionand cele enuntate mai sus. De fapt poate ca ar fi mai bine sa solicitati acest lucru in scris printr-o cerere pe care sa o trimiteti recomandat cu confirmare de primire. Nu uitati sa mentionati numarul de inregistrare al reclamatiei dumneavoastra initiale (pentru a fi mai usor de identificat). Daca nu primiti niciun raspuns, si daca stiti sigur ca in cauza s-a inregistrat dosar penal pentru amenintare, puteti sa va adresati parchetului (procuraturii) din zona dumneavoasra cu aceeasi solicitare. Succes
Răspuns la discuția Amenintare
Ema28 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri,cam la asta ma gandeam si eu,chiar daca nu cunosc legea foarte bine,cat de cat am habar de una alta.Ma intrebam ce pot face in cazul in care domnul agent nu ia masuri cu plangerea mea pentru amenintare?Asta era intentia lui clara,iar eu sunt singura aici in oras,locuiesc in chirie si incerc sa am un trai decent fara evenimente deosebite,doar ca sincer ma tem pentru siguranta mea,date fiind amenintariile doamnei si ale rudelor dansei,le cred in stare sa treaca la fapte iar pe mine cine ma va apara,daca nici politia nu ma crede si nu e de partea mea?

Politia nu trebuie sa fie de partea dumneavoastra, politia trebuie sa fie impartiala. Faptul ca dumneavoastra ati reclamat prima nu inseamna ca dumneavoastra aveti dreptate. Politistul trebuie sa adune probe in sprijinul aflarii adevarului si nu pentru a apara sau acuza vreuna din parti.